Z bruška priamo do náručia alebo ako sa nebáť nosenia novorodenčeka od prvých dní po narodení

A máte ho tu. Svoje vytúžené voňavé bábätko, ktorého ste sa určite (hlavne v posledných mesiacoch tehotenstva:-)) nemohli dočkať. Je dokonalé, krásne a vo vás sa prebúdza taká silná, nekonečná a nevyčerpateľná láska, ktorá doslova hýbe svetom.

Vitaj dieťatko, maminka, vitaj otecko. V momente, kedy sa narodí na svet nový drobček sa rodíme aj my - rodičia. Do úlohy, na ktorú nás nikto nepripravil, na ktorú neexistujú bezchybné návody, ktorá je tak nádherná a tak náročná zároveň...

PREČO NOSIŤ NOVORODENČEKA?

Deväť mesiacov v brušku. Tlkot mamičkinho srdca, čoraz tesnejší priestor tvorený pevnou hranicou jej bruška, jej hlas, teplo, melódia živého tela... to je všetko, čo bábätko pozná po príchode na tento svet. Aká ohromná zmena sa preň pôrodom udeje a aké stresujúce a náročné musí byť nemať zrazu tieto istoty...

A práve tu sa nám otvára krásny priestor pre nosenie ako súčasť popôrodnej adaptácie. Tak ako nám napovedá nadpis tohoto článku - z bruška priamo do náručia - môžete vášmu novonarodenému dieťatku dopriať presne to, na čo je zvyknuté, čo ho ukľudní, upokojí, uspí...

Nejdeme vám dávať presné návody ako áno a ako nie, ani stanovovať pevné hranice. Najdôležitejší ste vy - rodičia a váš drobček. Vaša pohoda, vaše spoločné fungovanie, váš pocit a intuícia. Možno aj po prečítaní tohoto a desiatok ďalších článkov ospevujúcich nosenie si proste poviete, že to nie je nič pre vás. Už len to, že si zisťujete možnosti a vzdelávate sa, je samo o sebe skvelé. Dovoľte nám však priblížiť vám úžasný svet nosenia práve cez mnohé benefity, ktoré konkrétne nosenie novorodenca prináša novopečeným rodičom aj samotnému dieťatku:

  • Benefity pre bábätko:

Samotné nosenie je odpoveďou na potrebu dieťaťa a napomáha mamičke lepšie porozumieť jeho signálom a tiež reagovať na ne rýchlejšie.

Ako súčasť kontaktného rodičovstva nosenie podporuje vznik tzv. bezpečnej vzťahovej väzby, ktorá je predpokladom zdravého psychického vývinu.

Nosené bábätko zažíva pokoj, istotu a bezpečie vašej blízkosti a môže tak pozorovať a spoznávať svet a učiť sa novým veciam. Pri nosení a blízkom kontakte má váš drobček dokonalý výhľad na vašu tvár, vníma mimiku a učí sa komunikácii.

Nosenčekovia vo všeobecnosti menej plačú, sú pokojnejší a lepšie spinkajú.

Vaše dospelé telo je schopné dokonalej termoregulácie a dokáže bábätko kedykoľvek zahriať či naopak odviesť nadmerné teplo z detského telíčka (toto vieme napríklad úžasne využiť pre zníženie horúčky dieťatka bez použitia antipyretík).

Teplo vášho tela pôsobiace na bruško bábätka, jeho pokrčené nôžky a jemný pohyb pri nosení sú úžasným pomocníkom pri kolikách. Nosenie tiež dokázateľne pomáha pri refluxe, chorobách či raste zúbkov a znižuje riziko zápalu stredného ucha. Slúži aj ako prevencia zležanej hlavičky.

Nosenie pozitívne vplýva aj na psychomotorický vývoj dieťatka, je odporúčané a vhodné aj u detí s oneskoreným psychomotorickým vývojom, hyper- či hypotonusom.

  • Benefity pre mamičku (a tatina):

Nosenie novorodenca má tiež množstvo výhod pre mamičku. Okrem upokojenia dieťatka v šatke a znížením hladiny stresu je jeho tesnou blízkosťou na hrudníku matky stimulovaná tvorba mliečka - ešte dokonalejším pomocníkom je pri problémoch s mliečkom nosenie koža na kožu. Samotné dojčenie v nosiči či v šatke je veľmi pohodlné, diskrétne a drobčeka viete obslúžiť kedykoľvek a kdekoľvek takpovediac za pochodu.

Nosením postupne narastajúcej váhy dieťatka sa naše telo krásne spevňuje, zosilňujú svaly chrbta a tehotenstvom oslabené bruško. Niekoľkohodinové každodenné nosenie je porovnateľné (ak nie lepšie) s cvičením vo fitku.

Nosenie a blízky kontakt s bábätkom pomáha predchádzať alebo rýchlejšie prekonať popôrodnú depresiu mamičky, upevňuje jej materské sebavedomie a kompetencie.

Nezanedbateľnou výhodou sú pre nosiacu mamičku voľné ruky. Môžete variť obed, kým drobček pokojne spinká na vás v šatke či v nosiči. Môžete si prečítať knižku alebo pracovať na počítači. Viete sa povenovať svojim starším detičkám. Nosenie dieťatka v nosiacej pomôcke je pre naše telo minimálne o 16% menej energeticky náročné ako nosenie na rukách.

Pre oteckov je nosenie skvelou možnosťou nielen na chvíľku "odbremeniť" mamičku a dopriať jej napríklad sprchu bez srdcervúceho plaču bábätka za dverami kúpeľne... Môže sa stať krásnym začiatkom budovania pevného puta medzi dieťatkom a oteckom už od prvých chvíľ na tomto svete.

Nosenie vám skrátka umožní zapojiť svoje dieťatko prirodzene do svojho života a byť jeho dokonalou súčasťou.

Vyvstáva nám však otázka

V ČOM NOSIŤ NOVORODENCA?

V šatke.

Pre maličké telíčko nového bábätka je jednoznačne najvhodnejšia šatka. Tá v správnom a dobre dotiahnutom úväze podporí jeho telíčko v každom bode, poskytne mu oporu a pevnú istotu, ktorú pozná z vášho bruška, pomôže mu upokojiť sa. Šatka sa taktiež dokonale prispôsobí vášmu materskému telu, meniacemu sa po pôrode.

Výhodou šatky je tiež, že si ju môžete kúpiť už pred narodením bábätka a zanosiť si ju (šatka prvým opraním, vysušením, vyžehlením ale hlavne ďalšou prácou - vianočkovaním, trénovaním úväzov atď. zmäkne a zjemnie), podporiť chrbát a odľahčiť bruško úväzmi vhodnými pre tehotenské bruško. A keď už spomíname trénovanie úväzov so šatkou - platí tu staré známe "ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku". Naučiť sa viazať šatku, získať ten správny grif, osvojiť a zautomatizovať si pohyby a samotné doťahovanie sú skúsenosti, ktoré pri vašom čerstvo narodenom bábätku určite oceníte! Ako viazaniachtivý figurant vám môže poslúžiť aj vhodná plyšová hračka, bábika či menší vankúšik.

Pokiaľ sa chcete naučiť viazať šatku pod dohľadom skúsenej poradkyňe pre nosenie, v čase a termíne, ktorý vyhovuje práve Vám, môžete sa k nám objednať na poradenstvo pri viazaní šatky.

Elastická alebo pevná.

Elastická šatka môže byť celobavlnená alebo s prímesou syntetických elastických vlákien. Jej výhodou by malo byť jednoduchšie viazanie - hlavne pre predčasniatka - je na pocit tenšia, v rukách tak máte menej "materiálu" pri viazaní úväzu a oveľa viac pruží, takže vám bez nutnosti dokonalého doťahovania umožní naviazať drobné a ľahké bábätko. Nevýhodou je, že pri väčšej váhe bábätka, povedzme nad 6-7 kg podľa konkrétneho typu už pruží až príliš a úväz nedrží na mieste, no a tiež sa v nej vďaka umelým vláknam viacej zapotíte.

Pevná šatka je však omnoho praktickejšia a vydrží vám dlhšie. Pre novorodenca vyberajte gramáž od 180 do 230 g/m2. Najvhodnejšia je celobavlnená (100% bavlna), nakoľko malé bábo častejšie grcká, môže sa prekakať či precikať a tým pádom potrebujete šatku s čo najjednoduchšou údržbou. Tú celobavlnenú môžete oprať v práčke na programe ručné pranie pri nízkych otáčkach a dokonca (takmer každú) aj vysušiť v sušičke. To je naozaj hlavne v prvých týždňoch zžívania sa s bábätkom na nezaplatenie...

V nosiči.

Aby sme však neospevovali len šatky a šatkovanie, vďaka mnohým skvelým výrobcom máme na trhu slušné množstvo nosičov vhodných tiež od prvých týždňov života dieťatka. Z našich skúseností tu ale skutočne zaváži hlavne váha :-) Pre nosenie v ergonomickom nosiči vhodnom už od novorodenca musí váš drobček prekročiť váhovú hranicu aspoň 3,5 -3,7 kilogramov.

Výberu vhodného nosiča pre novorodenčeka, podrobným informáciám a tipom na konkrétne nosiče sa venuje tento náš článok.

A ak nechcete o takomto výbere (len) čítať ale ho chcete osobne zažiť, stačí si u nás zarezervovať individuálne poradenstvo pri výbere ergonomického nosiča.

A to by sme neboli my, keby sme vám na záver neponúkli aj náš šalamúnsky tip pri rozhodovaní sa pre tú správnu a hlavne vám sympatickú nosiacu pomôcku pre vaše bábo...

NÁŠ TIP JE: Nemusíte sa rozhodovať:-)

Nielen pre malé bábo je veľmi praktické mať doma viacero nosiacich pomôcok!

Môžete si zadovážiť nádhernú šatku pre mamičku a praktický nosič pre otecka. Alebo inak - skvelú šatku na prvé dni, týždne (a všetky ostatné dni, keď proste dieťatko potrebuje cítiť istotu pevného objatia šatky) a skvelý nosič na všetky ostatné týždne, mesiace a dokonca aj roky, ktoré vás a vášho drobčeka čakajú na spoločnej ceste životom...

Nebojte, až do maturity sa nosiť isto-iste nebude...;-)