Výber ergonomického nosiča pre novorodenca - s nami to zvládnete!

20/01/2020

V prvom rade vám chceme srdečne zablahoželať k bábätku a k rozhodnutiu nosiť svojho drobčeka už od prvých dní či týždňov na tomto svete. Nosenie dieťatka je skutočne úžasným pomocníkom, ktorý nám aj bábätku dokáže uľahčiť a spríjemniť nielen začiatok nášho spoločného fungovania. Je dokonalým pokračovaním láskyplného vzťahu a puta, ktoré ste si s vaším potomkom začali vytvárať už v brušku.

Tento článok vám má pomôcť pri výbere ergonomického nosiča pre vaše novonarodené bábätko. Dovoľte mi pripomenúť, že najdokonalejšou a najvhodnejšou nosiacou pomôckou je pre drobné telíčko už od prvých hodín života šatka, či už elastická alebo pevná. Ak však so šatkou a viazaním šatkových úväzov nie ste stotožnení alebo sa šatkovania dokonca bojíte (verte mi, že sa skutočne nemáte čoho a že všetko je len otázka cviku), ponúkame vám buď našu asistenciu a vedenie pri výučbe viazania šatky počas individuálneho poradenstva alebo inú skvelú alternatívu - nosenie novorodenčeka vo vhodnom ergonomickom nosiči.

Z množstva nosičov, ktoré sú dostupné na našom trhu by mali práve tie vhodné a odporúčané pre novorodenca spĺňať určité kritériá.

Tu sú naše "MUST HAVE" pre takýto nosič:

Šírka chrbtovej opierky dostatočne zúžiteľná pre maličké bábätko

Toto sa týka aj šírky aj výšky chrbtovej opierky - dostatočným zúžením látky medzi kolienkami dieťatka odpadáva polohovanie dieťatka do nosiča takzvane "na žabku" a tiež nutnosť používať novorodeneckú vložku a riskovať tak nevhodnú pozíciu pri nosení. Novorodenecká vložka je momentálne už takpovediac zastaralou záležitosťou a upúšťa sa od jej použvania, nakoľko to môže byť mätúce a problematické z hľadiska vkladania dieťatka do nej a následne do samotného nosiča. Výška chrbtovej opierky by mala byt tiež nastaviteľná tak, aby siahala približne do polovičky uška nosenčeka.

Fixácia hlavičky/záhlavia

Maličké bábo ešte nedokáže samé držať hlavičku, je teda vhodné istiť jeho krčnú chrbticu spevnením nosiča v oblasti záhlavia bábätka. Pokiaľ takúto možnosť nosič nemá, vieme záhlavie v takmer každom nosiči podporiť zrolovaním kapucky a jej upevnením o ramenné popruhy.

Mäkký a príjemný materiál

Tu jednoznačne vedie šatka/šatkovina, ktorá je mäkšia, pružnejšia, vzdušnejšia a umožňuje aj lepšiu termoreguláciu ako klasická bavlnená textília. Pre maličké bábätko je určite príjemnejšia aj bez predchádzajúceho zanosenia no a práve zanosením dokáže získať extra mäkkosť.

Vhodný bedrový pás

Vo väčšine prípadov je mamičke tesne po pôrode príjemnejší mäkký bedrový pás, po pôrode cisárskym rezom alebo pri diastáze brušných svalov odporúčame zvoliť pás extra široký, ktorý pri nosení výborne spevní celú panvu.

Jednoduché a rýchle nastavovanie

Bábätko rastie hlavne v prvých mesiacoch života veľmi rýchlo, preto je dôležité, aby sme nosič vedeli nastaviť pokiaľ možno intuitívne, rýchlo ale hlavne správne a bezpečne. Treba však myslieť na skutočnosť, že čím širšie rozpätie (vekové, konfekčné) nosič pokrýva, tým bude mať viacej nastavení. Dôležitým je tiež nastavenie nosiča pre pohodlné dojčenie.

A tu je našich pár overených tipov na nosiče vhodné pre novorodenčeka:

  • Storchenwiege :

je poloprackový rastúci šatkový nosič - bedrový pás je na pracku, ramenné popruhy sú viazacie. Nosič je výrobcom odporúčaný od narodenia / 3,5 kg.

Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami je na sťahovaciu pracku, nastavenie šírky chrbtovej opierky za krkom a výšky chrbtovej opierky je možné pomocou šnúrky s brzdičkou.

Nosenie je možné vpredu a na chrbte.

Kapucňa pre dieťatko je pevná.

Bedrový pás je veľmi úzky a tenký.

NÁŠ TIP: Tento nosič si bez obáv môžete kúpiť už pred narodením bábätka, dá sa krásne prispôsobiť na postavu nosiaceho a nastaviť už od prvých dní života dieťatka. Spája v sebe komfort pre nosiaceho viazaním šatkových popruhov a jednoduchosť nastavenia nosiča pre nosenčeka.

  • MoniLu UNI Start :

je celoprackový rastúci šatkový nosič. Nosič je výrobcom odporúčaný od narodenia do cca 1 roka.

Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami je na suchý zips na bedrovom páse a výška chrbtovej opierky sa nastavuje pomocou pásoviny s brzdičkou.

Nosič má dodatočné istenie hlavičky, čím umožňuje výbornú oporu novorodencom.

Uchytenie ramenných popruhov je možné o bedrový pás, ideálne pre malé detičky pre minimalizáciu tlaku na ich chrbticu, aj zo strán chrbtovej opierky, vhodné pre staršie deti.

Nosenie je možné vpredu, na chrbte a na boku.

Ramenné popruhy je možné nosiť klasicky alebo prekrížené. Kapucňa pre dieťatko je pevná.

Bedrový pás je stredne pevný.

NÁŠ TIP: Pri tomto nosiči si zamilujete dokonalé podsadenie a zaguľatenie chrbátika bábätka vďaka možnosti viesť ramenné popruhy popod jeho zadoček. Pre staršie dieťatko môžete popruhy jednoducho prepnúť na pracky vedúce z boku chrbtovej opierky a tešiť sa tak z väčšieho pohodlia pri nosení práve pre vás - nosiaceho.

  • Rischino Flexible :

je celoprackový rastúci šatkový nosič odporúčaný výrobcom od narodenia a konfekčnej veľkosti 50/56 do cca 2,5 roka a konfekčnej veľkosti 98.

Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami, šírky chrbtovej opierky za krkom a výšky chrbtovej opierky je pomocou šnúrok. Nosenie je možné vpredu, na chrbte a na boku.

Ramenné popruhy je možné nosiť klasicky alebo prekrížené.

Kapucňa pre dieťatko je pevná.

Bedrový pás je mäkký, extra široký a horizontálne bohato prešívaný.

Nosič je štandardne dodávaný so slintáčikmi.

NÁŠ TIP: Ďalší z nosičov, ktorý vám bez obáv odporučíme si zadovážiť pokojne aj pred narodením bábätka. Pre svoje výnimočné pokrytie širokého rozsahu veku/konfekčnej veľkosti nosenčeka je na tomto nosiči jeho správne nastavenie pre dieťatko aj pre nosiaceho o niečo komplexnejšie, preto sa na nás s jeho nastavením alebo kontrolou nastavenia neváhajte obrátiť:-)

  • Fidella Fusion Babysize :

je celoprackový rastúci šatkový nosič a je odporúčaný výrobcom od narodenia - od konfekčnej veľkosti 56 do 74 cm. Z našej skúsenosti je nosič vhodný od narodenia do cca 9 mesiacov.

Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami je na suchý zips. Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami, šírky chrbtovej opierky za krkom a výšky chrbtovej opierky sú na šnúrky. Šírka chrbtovej opierky medzi kolienkami je nastaviteľná od 14 cm do 39 cm. Výška chrbtovej opierky je nastaviteľná od 26 cm do 35 cm.

Uchytenie ramenných popruhov je možné o bedrový pás, čo znižuje tlak na chrbticu dieťatka alebo po stranách chrbtovej opierky.

Nosenie je možné vpredu a na chrbte.

Ramenné popruhy je možné krížiť.

Kapucňa pre dieťatko je pevná.

Bedrový pás je mäkký. jemne polstrovaný.

Nosič je štandardne dodávaný bez doplnkov.

NÁŠ TIP: Tento nosič vás očarí svojou skladnosťou, minimalistickým vzhľadom a tým najmäkkším bedrovým pásom, aký nájdete na trhu. Preto vás nebude tlačiť ani nijak obmedzovať v pohybe. Je ušitý z tenkej no pritom príjemnej, mäkkej, bezpečnej a nosnej šatky Fidella, preto je častou voľbou pre bábätká narodené v lete.

  • LennyLamb LennyUpGrade :

je celoprackový rastúci šatkový nosič výrobcu LennyLamb, odporúčaný od 2 mesiacov do cca 2,5 rokov.

Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami je na suchý zips. Šírka chrbtovej opierky za krkom a výška chrbtovej opierky sú nastaviteľné pomocou sťahovania na uchytenie gombíkom. Šírka chrbtovej opierky medzi kolienkami je nastaviteľná od 16 cm do 45 cm. Výška chrbtovej opierky je nastaviteľná od 34 cm do 40 cm.

Nosenie je možné vpredu, na chrbte a na boku.

Ramenné popruhy je možné nosiť klasicky alebo prekrížené.

Kapucňa pre dieťatko je odopínacia.

Bedrový pás je mäkký. Na bedrovom páse je kapsička pre uschovanie drobností.

NÁŠ TIP: LennyUpGrade je jednoznačne nosičom s najväčším výberom dizajnov! Ušitý z krásnych, mäkkučkých a nosných šatiek LennyLamb ponúka tento nosič príjemné nosenie už od prvých týždňov. So skvelým pridaným doplnkom ako je extendor ramenných popruhov (nutné dokúpiť zvlášť) môžete zapínať popruhy popod zadočkom nosenčeka a dopriať mu tak pri nosení dokonalý komfort.

  • Pure Baby Love :

je celoprackový rastúci nosič so šatkovým panelom. Pure Baby Love je odporúčaný výrobcom od 2 mesiacov a konfekčnej veľkosti 56 do 2 rokov a konfekčnej veľkosti 92/98. Z našej skúsenosti je nosič vhodný od 0-1m do cca 1,5- 2 rokov a konfekčnej veľkosti 86/92.

Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami je na suchý zips. Šírka chrbtovej opierky za krkom je nastaviteľná na šnúrku s brzdičkou. Výška chrbtovej opierky je nastaviteľná na šnúrku s brzdičkou. Maximálna šírka chrbtovej opierky medzi kolienkami je 42 cm a výška chrbtovej opierky 44 cm.

Nosenie je možné vpredu a na chrbte.

Ramenné popruhy je možné krížiť.

Kapucňa pre dieťatko je pevná.

Bedrový pás je stredne hrubý a tvrdší.

Nosič je štandardne dodávaný bez doplnkov.

NÁŠ TIP: Nosenie už od prvých dní v nosiči dotiahuté aj v detailoch do dokonalosti, tak taký je nosič Pure Baby Love. S užšími jemne tvarovanými popruhmi sedí hlavne drobným a štíhlym maminkám, jeho dizajny sú príjemne neutrálne a jednoduché a dokonale ho nastavíte už pre malinké bábo.

  • Kokadi Flip Baby :

je celoprackový rastúci šatkový nosič a je odporúčaný výrobcom od narodenia do 12 mesiacov. Z našej skúsenosti je nosič vhodný od narodenia do cca 9 mesiacov.

Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami je na suchý zips. Šírka chrbtovej opierky za krkom je nastaviteľná na gumičku a gombíky pre dodatočné istenie hlavičky. Výška chrbtovej opierky nie je nastaviteľná. Maximálna šírka chrbtovej opierky medzi kolienkami je 42 cm a výška chrbtovej opierky 34 cm.

Uchytenie ramenných popruhov je pri Kokadi Flip Baby o bedrový pás, čo znižuje tlak na chrbticu dieťatka.

Nosenie je možné vpredu a na chrbte.

Ramenné popruhy je možné krížiť.

Kapucňa pre dieťatko je pevná.

Bedrový pás je stredne hrubý a tvrdší.

Nosič je štandardne dodávaný s vreckom na nosič.

NÁŠ TIP: Nosič od nemeckého výrobcu je známy svojou kvalitou a pravdepodobne najobľúbenejšími šatkovými dizajnami. S ramennými popruhmi vedenými pod zadočkom nosenčeka mu v tomto nosiči doprajete dokonalé nosenie s Céčkovým zaoblením chrbátika presne tak, ako je zvyknutý z maminkinho bruška.

  • Ergobaby Adapt :

je celoprackový rastúci látkový nosič zo 100% bavlny. Výrobcom je odporúčaný od narodenia, my odporúčame od 6-8 týždňov, použiteľný je približne do konfekčnej veľkosti dieťatka 80.

Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami je možné v troch polohách a upevňuje sa na suchý zips. Výška chrbtovej opierky nie je nastaviteľná, ale dá sa prispôsobiť pomocou skladacej polstrovanej podpierky hlavy a krku dieťatka.

Nosenie je možné vpredu, na chrbte a na boku.

Ramenné popruhy je možné nosiť klasicky alebo prekrížené.

Kapucňa pre dieťatko je pevná.

Bedrový pás je špecificky delený na dve časti - hlavná časť a široké polstrovanie vzadu v krížovej oblasti a je pevný/tvrdý.

NÁŠ TIP: Hľadáte nosič, ktorého správneho nastavenia sa nemusíte absolútne obávať? Ktorý ma prepracované detaily, kvalitné komponenty a jednoduchý dizajn, ktorý sa hodí ku všetkému? Potom môže byť práve Ergobaby Adapt ten správny nosič pre vás. Po tomto nosiči často siahajú novopečení nosiaci oteckovia. A že im sekne:-)