Výber celoprackového ergonomického nosiča - ucelený návod

Ako vybrať správny a vhodný (celoprackový) nosič

Začneme hneď na rovinu a úprimne: faktom je, že nikto nedokáže vyhovieť či ulahodiť všetkým a preto ani nie je možné nájsť alebo vyrobiť nosič, ktorý by dokonale sedel a po všetkých možných aj nemožných stránkach vyhovoval každému nosiacemu aj nosenčekovi (aj keď vlastne... najbližšie takémuto "nosiču" je práve ŠATKA :-)

Je nám taktiež dôverne známe, že každý ergonosič má svoj fanklub a tiež klub neprajníkov, nespokojníkov či iných nespratníkov a preto najlepšia rada, akú dokážeme vymyslieť a poskytnúť znie: VYSKÚŠAJTE. Túto radu sme na začiatku našej nosiacej kariéry dostali aj my a popravde, boli sme ňou sklamané a tiež nahnevané pre zdanlivú neochotu ostatných dať nám konkrétnu odpoveď pri porovnávaní nosičov a hľadaní top nosiča. Ale verte, že je to tá najlepšia cesta, lebo to, čo sedí a vyhovuje vašej kamarátke alebo väčšine slovenskej/svetovej nosiacej populácie, nemusí sedieť vám. Nehovoriac o "módnych vlnách a vlnách inovatívnych", ktoré sa nevyhýbajú ani nosiacemu svetu a konkrétne svetu celoprackových ergonosičov.

Ale poďme pekne po poriadku...

Prvý krok

Prvým krokom je už samotné rozhodnutie vaše dieťatko/detičky nosiť. Možno ste už mali aj čas oboznámiť sa s možnosťami, v čom všetkom sa dá nosiť (pevné a elastické šatky, Ring Sling, rôzne nosiče - do úvahy berieme len tie ergonomické, článok o ergonosičoch a klokankách ako aj rozdelenie ergonosičov nájdete napríklad aj v ďalších článkoch na našom blogu). Objasniť si základné a často používané pojmy nám pomôže tento obrázok.

Druhý krok

Druhým krokom môže byť rozhodenie sietí, alebo vhodenie sa do siete zvanej internet a nájdenie:

  • Nosiacej kamarátky
  • Podpornej skupinky nosenia
  • Poradkyne nosenia
  • Požičovne ergonosičov (resp. e-shopu, ktorý takúto službu ponúka) alebo kamennej predajne s poradenstvom
  • Virtuálnej nosiacej skupiny (Vrelo odporúčame hlavné slovenské skupiny Nosíme naše deti alebo Nosenie detí s láskou na Facebooku, prípadne si vyhľadajte lokálne skupiny - zvyčajne označené ako Nosíme v... alebo Nosíme deti v...)

aleboooo

  • Googlenie rôznych recenzií a informácií o nosičoch

Prvé tri/štyri body zo zoznamu jednoznačne vyžadujú reálnu fyzickú socializáciu a sú viac alebo menej dostupné v každom kúte sveta. Kamarátka vám isto rada požičia svoj ergonosič a rovnako dodá vlastné skúsenosti, rady, tipy a triky k noseniu... Poradkyňa pre nosenie samozrejme tiež, s tým rozdielom, že môže mať nosičov na vyskúšanie viac (skúseností, rád, tipov a trikov bude mať viac určite a okrem toho si môžete byť istí, že sa jedná o osobu v problematike nosenia a nosičov zdatnú a v ideálnom prípade aj certifikovanú). Na "podporke" sa stretnete s viacerými mamičkami a tým pádom aj s viacerými nosičmi, plus často sa postupuje formou tematických blokov a skôr či neskôr sa dostanete aj k téme ergonomických nosičov a k ich vyskúšaniu...

Najlepšiou možnosťou resp. možnosťou, z ktorej viete najviac vyťažiť, môže byť práve požičovňa či predajňa ergonosičov, no aj tu by ste mali mať aspoň základný prehľad alebo si vyčleniť čas na poradenstvo a nechať si tak poradiť s výberom nosiča vhodným pre vás a vaše bábo. Ak vás ale netlačí čas či financie, pokojne poskúšajte aj všetky nosiče z ponuky. 

Facebook je sociálna sieť, kde vám postačia zdatnosti socializácie virtuálnej (nič Vám však vlastne nebráni povzniesť aj virtuálne kamarátstva na vyšší level ;-)). Nebojte sa pýtať a nechajte si poradiť s výberom nosiča alebo si vyhľadajte recenzie z testovaní či príspevky s názvom konkrétneho nosiča. V neposlednom rade tu nájdete veľmi hodnotné a ucelené informácie týkajúce sa (nielen) nosenia v ergonosičoch (napr. Začíname s nosičom alebo Poznaj falzifikát).

Googlenie infošiek socializáciu nevyžaduje takmer žiadnu a je priam stvorené pre všetkých introvertov, no je samozrejme zdĺhavejšie, nezriedka je potrebná dobrá znalosť angličtiny a konečné informácie, ku ktorým sa pracne dostanete, môžu byť niekedy rozporuplné...

Na samotné skúšanie nosiča/nosičov je výhodou pripraviť sa, resp. mať už aký-taký prehľad vašich preferencií či zoznam nosičov, ktoré sa vám pozdávajú a chcete im dať šancu. Vybrať si nosič len podľa sympatií resp. jeho výzoru, odporúčaní vašich známych či neznámych je samozrejme úplne v poriadku, ale treba rátať s rizikom, že nosič nesadne vám, že nesadne vášmu dieťatku alebo len skrátka prídete o oveľa lepší/pohodlnejší/vhodnejší celoprackový ergonosič pre vás a vášho potomka. Nosiace obdobie je koniec koncov krátke a my v iCarry zastávame názor, že si ho má maximálne užiť nielen dieťatko, ale aj mamička či otecko (alebo ktokoľvek iný ochotný nosiť).

Plne prackových nosičov je na trhu naozaj veľa, preto je dobré si najskôr ujasniť svoje priority a zodpovedať si pár nasledovných otázok:

  1. Pre aký vek/konfekčnú veľkosť/váhu dieťatka vyberám nosič a približne na aké dlhé nosiace obdobie?
  2. Kto bude v nosiči nosiť a ako často? (postava nosiaceho, osobné priority a preferencie - materiál, tvrdosť polstrovania, dĺžka bedrového pásu a ramenných popruhov, možnosť kríženia popruhov, pozície nosenia atď.)
  3. Chcem nosič, s ktorým sa čo najjednoduchšie manipuluje alebo mi naopak nevadia či skôr vyhovujú rôzne nastavenia a potrpím si na prepracované detaily a vychytávky?
  4. Aký je môj rozpočet? Koľko peňazí chcem či môžem do nosiča investovať? Chcem jeden nosič na celé nosiace obdobie alebo mi nevadí nosiče prestriedať?

VEK/KONFEKČNÁ VEĽKOSŤ/VÁHA DIEŤATKA

Všeobecne môžeme nosiče rozdeliť do troch (až štyroch) skupín podľa veku (resp. konfekčnej veľkosti) nosenčeka na Newborn nosiče, Baby nosiče, Toddler nosiče (a prípadne Preschool nosiče).

Podľa možnosti prispôsobiť sa rastúcemu dieťatku, teda možnosti regulovať šírku a/alebo výšku chrbtovej opierky nosiče tiež delíme na rastúce nosiče, nerastúce nosiče a čiastočne rastúce nosiče.

Všeobecne radíme novorodenčeka aspoň prvých pár dní či týždňov odnosiť v šatke (elastickej alebo pevnej) a s nosičom začať v 3-5 týždňoch veku bábätka a to aj napriek tomu, že veľa plne prackových nosičov je určených už pre novorodencov resp. od 3,5 kg hmotnosti nosenčeka. Práve šatka pružne no pevne obopne novorodenca a dodá jeho krehkému nespevnenému telíčku v prvých dňoch a týždnoch života potrebnú oporu a istotu, nehovoriac o tom, že šatka sa dokonale prisposobi aj postave novopečenej mamičky. U nás v iCarry si viete šatku vhodnú už od narodenia zakúpiť a radi vás hneď naučíme aj základné úväzy. Ak však šatka nie je nič pre vás, nezúfajte, vhodným kompromisom medzi šatkou a celoprackovým nosičom sú nosiče poloprackové/poloviazacie, ktoré máme tiež v ponuke. Najznámejším a najobľúbenejším z nich je nosič Storchenwiege.

NEWBORN, BABY, TODDLER (A PRESCHOOL NOSIČE)

Newborn nosiče sú určené pre detičky od narodenia alebo pár týždňov po narodení. Baby nosiče sú od 3-4 mesiacov až do 1-1,5 rokov, približne do veľkosti 86. Od tejto veľkosti nastupujú nosiče Toddler - pre detičky až do 3 rokov a veľkosti cca 104, pre väčšie sú už Preschool nosiče, resp. zväčšené toddlery, XL, XXL atď.

Nosiče určené pre najmenšie bábätká, teda už novorodenčekov, sa dajú buď stiahnuť na vhodnú šírku prispôsobenú nožičkám novoškov alebo majú novorodeneckú vložku (newborn insert). Tá môže byť súčasťou nosiča - je integrovaná v nosiči napevno alebo je odnímateľná - samostatná, externá. Táto vložka môže mať u rôznych nosičov rôznu podobu a tvar - či už je to kuklička, akési extra "gaťky" na vnútornej strane nosiča alebo vankúšik/valček pod panvu dieťatka. My v iCarry však tieto novorodenecké vložky neodporúčame, nakoľko je na trhu dostatok skvelých ergonomických nosičov, ktore sa dajú nastaviť na novorodenčeka aj bez takýchto "núdzových riešení"...

Plynulý prechod medzi Baby a Toddler nosičom alebo dokonca zväčšenie Toddler nosiča môžete vyriešiť použitím extendorov. Sú to rozširovače spodnej časti chrbtovej opierky, ktorými sa nosič rozšíri od kolienka po kolienko aj pre vačšie detičky. Znova existujú pre rôzne nosiče rôzne tvarované a riešené rozširovače.

RASTÚCE VS. NERASTÚCE NOSIČE

Rastúce nosiče sú skvelé minimálne z pohľadu dlhodobého využitia - mnohé krásne sadnú niekoľkotýždňovému bábätku aj niekoľkoročnému dieťatku. Plusom teda je využitie na (takmer) celé nosiace obdobie a samozrejme menšia celková investícia do nosiaceho arzenálu. Mnohých však môže odradiť zložitejšie správne nastavenie takéhoto nosiča, hlavne v začiatkoch nosenia. Plynule rastúce/regulovateľné nosiče môžete nastaviť presne podľa potreby, teda podľa veľkosti nosenčeka. Nastavenie šírky a/alebo výšky je u týchto nosičov tiež riešené rôznymi spôsobmi - stiahnutím šnúrkou alebo pásom s istiacou sponou, zhrnutím látky a zachytením cez suchý zips, prepnutím na patentky, zipsom...

Nerastúce nosiče na druhej strane sú jednoduchšie na správne nastavenie, čím odpadáva stres, no využijete ich kratší čas, čiže ich musíte naprieč nosiacim obdobím prestriedať (čo v konečnom dôsledku nemusí byť na škodu :-)). Do určitej miery sa však doba ich využiteľnosti dá natiahnuť použitím už spomenutých extendorov (ak tieto pre konkrétny nosič existujú). Istotne sa nedajte odradiť - práve jednoduchý strih a čisté línie nerastúceho nosiča sú nielen elegantné a nekomplikované, ale častokrát nosiacim a (hlavne) nosenčekom výborne sadnú.

Medzistupňom sú nosiče čiastočne rastúce, alebo čiastočne regulovateľné, kedy máme možnosť meniť šírku či dĺžku chrbtovej opierky (alebo oboje), no v menšej miere ako u nosičov rastúcich. Mnohé takéto nosiče sa nastavujú "skokmi" a niekedy sa stane,že nosič dieťatku na krátke obdobie(kým podrastie) nemusí vyhovovať.

MATERIÁL

Nosiče sa šijú z rôznych materiálov, najčastejšie je to však bavlna (a vyšší level bio bavlna), bavlna s prímesami (ľan, konope, bambusová viskóza...) a to od jednofarebných cez dizajnové látky, ručne maľované alebo vyšívané... tieto všetky však musia spĺňať prísne kritériá ako zdravotnú nezávadnosť - farby neškodné pre najmenšie detičky, vhodnú gramáž atď...

Špeciálnou skupinou sú tzv. "sieťkové" nosiče (mesh baby carriers), akési letné alebo vetracie verzie ergonosičov, ktoré majú namiesto látky v chrbtovej opierke všitú sieťku - odvetrávací panel, čo Vy, ale predovšetkým nosenček, oceníte hlavne v letných mesiacoch. Viac o takýchto nosičoch nájdete v tomto našom článku.

Momentálne najobľúbenejšie sú šatkové nosiče - ušité zo šatiek/šatkoviny - a to buď celý nosič vrátane popruhov a bedrového pásu z oboch strán (full wrap conversion) alebo je z vnútornej strany všade podšitý látkou (half conversion), prípadne je šatková len chrbtová opierka plus kapucka (semi conversion). V tomto prípade nosič viac či menej preberá vlastnosti šatky (lepšie obopne telíčko, jemne pruží a aj správne podsadenie je tým pádom jednoduchšie) a je veľmi príjemný nielen pre bábätko (šatka môže byť vzdušnejšia ako klasická látka). Gramáž a zloženie šatky vplývajú na, ak nie rovno určujú, vlastnosti nosiča, a tak je dobré výberu šatky venovať pozornosť, hlavne ak sa rozhodnete dať si šatkový nosič ušiť. Šatkové nosiče, ktoré ponúkame u nás na predajni alebo na našom e-shope sú nielen k odberu okamžite a bez čakania na ušitie, ale máte aj istotu, že šatka, z ktorej je nosič ušitý, je na to vhodná.

RAMENNÉ POPRUHY

Široké, užšie, viac či menej polstrované, s možnosťou prekríženia alebo bez, dokonca aj s možnosťou roztiahnutia popruhov na spôsob šatky... Vyskúšajte, čo najlepšie sedí a vyhovuje vašej postave. Všeobecne platí, že krížiť môžeme popruhy vtedy, ak má nosič ich "konce" pripnuté k chrbtovej opierke prackami. Niektoré nosiče sa však apriori zapínajú do kríža a práve takéto zapínanie popruhov lepšie rozloží váhu na celý chrbát nosiaceho.

Môžete sa tiež stretnúť s vedením koncov/praciek ramenných popruhov od chrbátika dieťatka (pod jeho ručičkami) alebo až nad bedrovým pásom (pod úrovňou zadočku dieťatka), prípadne má nosič obe tieto možnosti. Druhá je vhodná pre maličké bábo (cca do 6 mesiacov veku), ktoré ešte samo nesedí a žiaduce je podporiť prirodzené zakrivenie jeho chrbátika do tvaru C, prvá spomenutá možnosť je pre väčšie - už sediace detičky (cca od 6 mesiacov veku), kde je chrbátik už spevnený, v nosiči zaujme skôr polohu šikmého J a práve takto - vyššie umiestnenými popruhmi - sa lepšie rozloží väčšia váha dieťatka z ramien nosiaceho na bedrový pás.

Ramenné popruhy (shoulder stripes) sa istia zapnutím tzv. hrudného popruhu (chest belt). Výhodou je, ak je tento výškovo nastaviteľný. Zapínanie, aj samotnú výšku hrudného popruhu na chrbáte (pri nosení vpredu) si odskúšajte dočiahnutím zhora - od krku aj zdola - pod lopatkami, tak, aby ste našli optimálne nastavenie, ktoré Vám bude pohodlné a čo najlepšie rozloží váhu na ramenné popruhy a tým na Váš chrbát. Odporúča sa poloha hrudného pásu približne v strede lopatiek.

STRIH NOSIČA

Možno sa čudujete "Čo na tom štvorci či obdĺžniku látky s popruhmi a prackami môžu ešte vymyslieť alebo zmeniť??" ale aj samotný strih nosiča, teda konkrétne chrbtovej opierky, môže byť jeden z rozhodujúcich parametrov... Mnohé nosiče majú napríklad kratšiu chrbtovú časť, čím Vášmu dieťatku vydržia kratšie ako deklaruje výrobca, alebo to pri väčšom dieťatku znemožňuje správne podsadenie/zakapsovanie. Príliš dlhá chrbtová opierka bez možnosti skrátenia regulovaním alebo hlbším podsadením zase bráni malému bábätku vo výhľade a väčšiemu v pohodlnom vyložení ručičiek resp. ramien von z nosiča a výsledkom je v oboch prípadoch nespokojné dieťa.

Najväčšie rozdiely sú v (spodnej) šírke chrbtovej opierky, ktorá by mala siahať presne od kolienka po kolienko - hoci u väčších detičiek (povedzme už chodiacich) to už nemusíme až tak striktne dodržiavať - a mala by byť ušitá tak, aby poskytovala dostatočný priestor pre zadoček, umožnila správne podsadenie - zaoblený chrbátik aj abdukčno-flekčné postavenie dolných končatín, ktoré podporuje zdravý vývoj bedrových kĺbov.

Rozdielny tiež môže byť strih chrbtovej opierky v jej vrchnej časti - pri hlavičke nosenčeka. Momentálne je populárnejší vyvýšený zaokrúhlený horný okraj chrbátika, ktorý dieťatku poskytuje viac súkromia či už pri dojčení alebo spánku. Ak malému bábätku bráni vo výhľade, dá sa tento okraj znížiť jednoduchým založením/zalomením do vnútra nosiča (poza krk nosenca).

Problémom niekedy sú aj ramenné popruhy prišité k chrbtovej opierke nosiča príliš ďaleko od seba (naširoko) a útlejším mamičkám potom doslova padajú z ramien...

KAPUCKA

Pre mnohých nenahraditeľný pomocník, pre iných zbytočnosť. Kapucka má plniť úlohu fixácie hlavičky spiaceho nosenčeka, rovnako môže zvýšiť súkromie pri dojčení. Vhodne sa dá využiť aj ako náhrada chýbajúcej dĺžky chrbtovej opierky alebo zrolovaná ako dodatočná opora krku drobčeka. Rôzne je na nosičoch riešené nielen "upratanie" kapucky (napr. do vrecka z vonkajšej strany chrbtovej opierky), jej upevnenie na nosič (pomocou suchého zipsu, zipsu, patentiek alebo prišitie napevno), jej prichytenie na ramenné popruhy (gumičkami, šnúrkami, patentkami, gombíkmi...) a v neposlednom rade aj jej strih a tvar - od rovnej cez tvarovanú, od jednoduchého štvorca po "čiapku" s mašličkami či uškami. Fantázii sa medze nekladú, no na výber máte len pri objednávke nosiča na zákazku (custom), prípadne musíte pohľadať taký hotový nosič, ktorý vám aj v tomto aspekte vyhovuje.

BEDROVÝ PÁS

Bedrák (hip belt). Vo väčšine prípadov je práve on tým kameňom úrazu. Pevný, mäkký, tvrdý, delený, nedelený, prešívaný, kontúrovaný, hrubší či tenší... každej postave môže vyhovovať iný. Výber správneho bedrového pásu určite nezľahčujte, kvalitný, vhodný, správne umiestnený a utiahnutý bedrák odbremení váš chrbát aj ramená a nesie až 60 percent váhy dieťatka.

Štíhle a útle žienky majú často problém aj s dĺžkou beráku - ten sa štandardne u väčšiny nosičov dá utiahnuť na minimálnu dĺžku 65-70 cm, preto je výbornou možnosťou skrátenie bedráku u nosičov šitých zákazkovo. Opačným problémom môže byť nedostatočne dlhé polstrovanie bedráku, keď sa pásovina s prackou môže nepríjemne "zarezávať" alebo tlačiť do bokov a chrbátu.

Bedrový pás by sa mal zapínať približne vo výške Vášho pupku, pre maličké bábätká vyššie, väčšie detičky zase nižšie. Sú však aj ďalšie prípady, nižšie si bedrový pás zapínate ak dieťatko dojčíte a nastavenie nosiča vám inak neumožňuje posunúť nosenčeka nižšie. Rovnako ak nosíte väčšie dieťatko a/alebo sama ste drobnej postavy. Ak nosíte na chrbáte, bedrový pás sa snažte zapnúť čo najvyššie pod prsia - detičky sú spokojnejšie, keď majú výhľad ponad Vaše plecia. Bedrák však vždy musí byť maximálne dotiahnutý a nosenček správne podsadený, aby nedochádzalo k "lámaniu" či prehýbaniu bedrového pásu, čím sa znižuje jeho životnosť a ani dieťatko nemá zabezpečené maximálne pohodlie v nosiči.

Aj pri nosičoch všeobecne platí, že pri nosení vpredu, pre kontrolu správnosti výšky umiestnenia nosenčeka resp. zapnutia nosiča, by ste mu mali bez problémov dať pusu na hlavičku.

NOSIACA OSOBA

Pokiaľ chcete v rodine nosiť viacerí v jednom nosiči (napr. chcete do nosenia intenzívne zapojiť aj otecka či starých rodičov) je dobré brať ohľad aj na nich a výber nosiča riešiť osobným odskúšaním alebo minimálne kompromisom... Samozrejme so zohľadnením času, ktorý daná osoba plánuje tráviť nosením. Často krát sa stane, že vybraný nosič síce sedí mamičke, ale oteckovi sú ramenné popruhy prikrátke, alebo naopak, oteckovi vyhovuje dĺžka bedráku ale mamičke je aj na maximálnom dotiahnutí stále príliš voľný.

POZÍCIE NOSENIA

Ergonomické je len nosenie dieťatka tvárou k nosiacemu. Vpredu, na chrbáte a na boku. Väčšina ergonosičov umožňuje nosenie vo všetkých troch spomenutých polohách, ostatné aspoň v dvoch (vpredu a na chrbáte), ak teda chcete z potenciálu nosiča vyťažiť maximum, preverte si aj túto informáciu.

Nosenie vpredu je jasná vec, znova len pripomíname, že ergonomicky správne a pre dieťatko vhodné je nosenie tvárou k nosiacemu...Zopár ergo nosičov umožňuje okrem ergonomicky správnych pozícií dieťatka aj nosenie tvárou od seba/chrbtom k nosiacemu, v žiadnom prípade to však nie je vhodné, prospešné a koniec koncov ani potrebné (v našej ponuke preto tieto nosiče nenájdete).

Nosenie na boku možno vyzerá zložitejšie, no je veľmi praktické aj pohodlné, hlavne keď už bábo chce pozerať do sveta alebo vy potrebujete mať pred sebou voľný priestor a na chrbát si ešte netrúfate. Nosenie na boku umožnujú vo všeobecnosti všetky nosiče, ktorých pásy ramenných popruhov sú zakončené prackami - teda sa dajú krížiť. Je však lepšie si možnosť nosenia v tejto pozícii u konkrétneho nosiča overiť.

Nosenie na chrbte je skvelou príležitosťou pre vášho potomka vidieť svet z novej perspektívy - z výšky a ponad vaše plecia. V ergonomickom prackovom nosiči by ste však mali dieťatko nosiť vo všeobecnosti až keď samo sedí (alebo inak aktívne využíva a dokazuje spevnenie svalov chrbátika, napríklad plazením, lozením...). Vyloženie drobca na chrbát alebo jeho presunutie v nosiči z pozície vpredu či z boku je možné viacerými spôsobmi, inšpirujte sa videami a videonávodmi a nájdite si ten svoj. Špecialitkou (nielen) pre nosenie na chrbte sú nosiče bez bedrového pásu - Onbuhimo. Viac sa o nich dočítate v ďalšom článku na našom blogu TU.

Nosenie na chrbte v šatke je však iná kapitola - tu má nosenček plnú podporu a oporu celej chrbtice - chrbátika aj krku v pevne obopnutej šatke, takže sa na tento významný krok v nosení dajte kedykoľvek, keď sa na to sami cítite.

VYCHYTÁVKY

Pri takmer každom nosiči, ktorý nám prešiel rukami, sme objavili niečo aspoň o trošku lepšie, premyslenejšie, praktickejšie, pohodlnejšie či inovatívnejšie ako u ostatných. A sme tiež zmierené s faktom, že takto sa rôzne detaily na rôznych nosičoch môžu javiť niekomu inému v úplne inom svetle. Je len a len na vás, aké priority si stanovíte. Či vám naozaj treba kapsičku na kľúče na bedráku alebo je to pre vás úplná zbytočnosť, či potrebujete pevnú kapucku, na ktorej istenie hlavičky spiaceho potomka sa môžete 100 % spoľahnúť, alebo ju naopak vôbec nevyužívate, a preto chcete radšej odopínaciu... Na druhej strane, ak proste chcete volániky a mašličky na každom možnom mieste vášho nosiča alebo ušká na kapucke, tak nech je tak :-).

Výbornou vecou je naisto možnosť kríženia popruhov, sťahovanie ramenných popruhov po celej ich dĺžke, utiahnutie chrbtovej opierky za hlavičkou dieťatka, polstrovanie/vankúšiky pod pásmi ramenných popruhov, prešitie bedrového pásu pre lepšie prispôsobenie sa postave, možnosť dostatočného výškového nastavenia hrudného popruhu, konce pásov opatrené gumičkami na prichytenie prebytočného pásu... No a cez horúce leto oceníte aj vetranie na sieťkovom nosiči.

EXTRA DOPLNKY/BONUSY (K NÁSLEDNÉMU DOKÚPENIU alebo V CENE NOSIČA)

Také drobnosti ako slintáky (droll pads, chrániče ramenných popruhov, ktoré bábätká s veľkou obľubou cmúľajú či ožužlávajú) alebo vrecko na uskladnenie nosiča v cene síce nie sú rozhodujúce, no určite potešia. Rovnako odopínacia taštička na bedráku, zrkadielko na kontrolu dieťatka (pri nosení na chrbáte) ale aj také menej "viditeľné" veci ako dobrý a prehľadný návod, oficiálna stránka nosiča s dôležitými informáciami a inštruktážnymi videami či zákaznícka podpora. Všetko toto vám má slúžiť a presvedčiť vás ešte o kúsok viac, že Vaše peniaze boli investované správne.

Čo však zavážiť môže, sú doplnky nosiča ako novorodenecká vložka, rozširovače - extendory (alebo dokonca strmene pre oporu nožičiek nosencov "veľkáčov"). Zistite si, či sa tieto doplnky dajú zakúpiť (pokiaľ už niesú súčasťou nosiča resp. originálneho balenia).

ROZPOČET

Na jednej strane je dobré stanoviť si pevný rozpočet na kúpu nosiča, či už nového alebo z druhej ruky. Na druhej strane nosič môžete pokojne brať ako investíciu, ktorá sa vám čiastočne vráti pri následnom predaji, keď Vaše dieťa z nosiča vyrastie, nosič Vám skrátka (žiaľ) nesadne, Vaše srdce zapiští po niečom inom alebo sa neskôr už Váš malý chodec nebude chciet nosiť vôbec...

Pokiaľ máte rozpočet na nosič stanovený naozaj striktne a chcete jeden nosič na celé nosiace obdobie, poobzerajte sa po rastúcom nosiči alebo v krajnom prípade po nosiči, ku ktorému existuje novorodenecká vložka a extendory.

Ak máte už svoj TOP nosič vybratý, ale peniažky na nový stále chýbajú, určite hľadajte v online bazárikoch, predajných albumoch nosičských skupín, niektoré skupiny umožňujú zadať si dopyt s konkrétnym finančným stropom alebo tiež môžete počkať na akcie, ktoré v e-shopoch nie sú zriedkavosťou.

Veľkou výhodou nosiča z "druhej ruky" je samozrejme nižšia cena, pôvodný majiteľ Vám tiež môže nosič pomerať alebo ponúknuť vlastné skúsenosti s daným konkrétnym nosičom a nosič už môže byť príjemne "zanosený"... Nevýhodou môže byť opotrebovanie nosiča (žiaľ niekedy aj poškodenie nosiča, najčastejšie sa to týka bedrového pásu), starší model či uplynutá záručná doba. Tiež tu chceme upozorniť na skutočnosť, že zopár najznámejších značiek (Manduca, ErgoBaby...) sa falšuje, preto buďte obozretní. Istotu, že kupujete originál Vám zaručí napríklad originálny doklad o kúpe - blok alebo faktúra (z kamenného obchodu alebo e-shopu).

ÚDRŽBA/STAROSTLIVOSŤ O NOSIČ

Kritériom výberu je pre mnohých aj čisto praktická otázka starostlivosti o nosič. Napríklad tmavé a intenzívne farby textílií nosiča na slniečku a častým praním vyblednú, tmavé farby sú tiež nepraktické v lete, kedy priťahujú slnečné lúče viac ako treba, šatkové nosiče je väčšinou možné prať len ručne... Pokiaľ ide o nosič ušitý z prímesovej šatky riaďte sa samozrejme aj pokynmi pre starostlivosť o takúto šatku. Informácie o údržbe by ste mali nájsť v tlačenom návode nosiča. Mojím tipom je - pri praní v práčke (ak výrobca takéto pranie odporúča) zapnúť všetky pracky a vložiť nosič do vrecka na pranie, pri intenzívnych farbách hlavne pri prvom praní použiť savé obrúsky do práčky.

CERTIFIKÁCIA NOSIČA

Ukazovateľom kvality nosiča sú aj certifikáty kvality použitých materiálov (a komponentov), výroba v súlade s normami pre nevystužené nosiče (soft structured carriers - SSC) a s tým súvisiace záťažové testy. Údaje o certifikácii či spĺňaní EU/US noriem by ste mali nájsť už na samotnom nosiči, v tlačenom návode, na oficiálnej stránke alebo stránkach predajcov nosiča.