Tajomstvo nespokojného nosenčeka odhalené! Prečo je bábo v nosiči alebo v šatke nespokojné?

20/01/2020

Mnohé mamičky od nosenia odradí, že ich bábätko v nosiči usedavo plače, odtláča sa, vystiera sa alebo inak dáva najavo svoju nespokojnosť.

Aj pri poradenstvách sa nám stáva, že niektoré bábätká celé skúšanie rôznych nosičov pokojne prespia, inokedy je to doslova boj a plač od prvej minúty. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov a rád, ako s nespokojnosťou dieťatka v nosiči či v šatke zatočiť.

Je úplne bežné a prirodzené, že pri prvotnej manipulácii s vaším čerstvým bábätkom do nosiča či viazaní do šatky máte obavy a ste v strese, myslite však na to, že vaše dieťatko je ako špongia - je schopné nasávať vaše pocity a teda vždy spoľahlivo vycíti aj tie negatívne. Skúste sa upokojiť a dôverujte svojim rodičovským inštinktom, kompetenciám a zdatnostiam. Pri individuálnych poradenstvách sa snažíme takýto stres z prvotného zoznamovania sa s nosiacou pomôckou eliminovať používaním manipulačnej bábiky. Doma na to môžete použiť napríklad plyšovú hračku alebo menší vankúšik.

Dôležité je taktiež uvedomiť si, že nosením bábätku neubližujem. Práve naopak, nosenie na našom tele je nielen krásnym pokračovaním nosenia v brušku ale hlavne má nespočetne mnoho benefitov pre dieťatko aj pre vás - jeho rodičov. Pri vhodnom a dobre nastavenom nosiči a správnom šatkovom úväze sa naozaj nemusíte strachovať o zdravie svojho drobčeka. Na druhej strane - nevyhovujúci alebo nesprávne nastavený nosič môže byť pre nosenčeka zdrojom diskomfortu. Tomuto dokážete predísť zverením sa do rúk skúsenej poradkyni pre nosenie alebo minimálne prosím venujte čas zoznámeniu sa s ergonomickým nosením a vhodnými nosiacimi pomôckami alebo naštudovaniu si možností nastavenia už vášho konkrétneho nosiča. V tomto vám môže pomôcť nielen tlačený návod či videonávod na stránkach výrobcu, ale aj množstvo videí na youtube.

Pri nosičoch a ich správnom nastavení ešte zostaneme: jedným z najčastejších zdrojov hnevania sa nosenčeka v nosiči býva okrem príliš širokej chrbtovej opierky práve jej výška. Táto - ak je príliš vsoká - môže dieťatku brániť vo výhľade. Niekedy tiež vo výhľade bránia aj samotné ramenné popruhy nosiča.

Niektoré bábätká hlavne v začiatkoch nosenia akceptujú len šatku. Tá ich telíčko dokonale obopne a dodáva im tak pocit bezpečia a istoty, dobre dotiahnutý a pevný úväz ich dokáže upokojiť podobne, ako sú na to zvyknuté z tesného priestoru v mamičkinom brušku. Nemusíte sa však obávať, takmer všetci nosenčekovia "dozrejú" aj na nosenie sa v ergonomickom nosiči. Chce to len čas.

Dôvodom nespokojnosti je často krát nezvyk - pre mnohé bábätká je nosič niečo celkom nové a ešte aj vonia inak ako maminkina či tatinkova náruč. Dajte svojmu dieťatku pocítiť, že je všetko v poriadku a pokúste sa ho upokojiť. Ak ste zvyknutí ho pohojdávať - robte tak aj v nosiči - jemne sa pohupujte v stoji alebo sediac na fitlopte, skúste chôdzu alebo dokonca tanečné kroky...

Veľkým pomocníkom je aj čerstý vzduch. Skúste si s naviazaným bábom otvoriť okno alebo vybehnite čo najskôr von. Bábätko bolo 9 mesiacov uspávané v maminom brušku zvukmi jej tela - šumom toku krvi, tlkotom srdca, zvukmi trávenia, hlasom - preto preň môže byť práve prechádzka vonku veľmi upokojujúca.
Bábätko môže ukludniť a uspať aj monotónny zvuk respektíve biely šum ako napríklad digestor či vysávač. Niektoré mamičky drobčekom spievajú, iné im len opakujú jednoduché zvuky (ššš, hmmmm ...)

V drvivej väčšine prípadov dojčeným bábätkám vadí, že pri polohe na hrudníku mamičky cítia jej mliečko (veď sú prakticky hneď pri zdroji :-)), ale nemôžu sa k nemu dostať. Tu vám vieme poradiť len jedno, čo najskôr sa spriateliť s dojčením v nosiči či v šatke. Je to úžasné zjednodušenie každodenného fungovania s vaším drobčekom - takéto dojčenie je neskutočne praktické a dokonca diskrétne. Aby sa vám v nosiči či v šatke pohodlnejšie dojčilo, je potrebné, aby bolo bábo umiestnené nižšie a malo tak prístup k mliečku. Ak to nejde pri ideálne nastavenom nosiči a jeho následnom trojbodovom uvoľnení (pre dojčenie a zosunutie bábätka nižšie môžete uvoľniť vrchné doťahovanie ramenných popruhov, doťahovanie pod vašimi rukami a bedrový pás a to buď jedno, dve alebo všetky tri spomenuté) myslite na to už pred zapínaním nosiča na seba a prípadne si zapnite bedrový pás o niečo nižšie a nechajte dlhšie ramenné popruhy. 

(Na obrázku pod týmto textom sa moja dcérka dojčí, vidíte, že je to skutočne diskrétne a v ničom nás to neobmedzuje;-))

Niektoré detičky svojou nespokojnosťou v nosiči dávajú najavo nutnosť vyprázdnenia - teda malej alebo veľkej potreby. Sú totiž tak blízko mamičky, že je im nepríjemné ju zašpiniť a ťažko im vysvetlíte, že majú plienku a nehody sa nemusia obávať :-) Toto sa deje hlavne hneď po zobudení sa v nosiči alebo v šatke. Tu postačí nosenčeka na chvíľku z nosiacej pomôcky vybrať a prípadne aj otvoriť plienku. A pozor, aj pritesná/príliš utiahnutá plienka môže byť dôvodom, že sa váš drobec hnevá.

Nervozitu a nespokojnosť bábätka v nosiči môže spôsobovať aj nevhodné oblečenie. V prvom rade treba skontrolovať, či dieťatku nieje príliš zima (je studené) alebo teplo (je spotené) - napríklad vložením prstov ruky za krk bábätka. V druhom rade dbajte na to, aby bolo jeho oblečenie dostatočne pohodlné pre nosenie. Správne podsadenie v nosiči alebo v šatke "spotrebuje" oveľa viac látky oblečenia, ktoré sa tým pádom natiahne a môže nosenčeka ťahať aj tlačiť. Neodporúčame preto pri nosení obliekať dupačky, polodupačky ani overaly, skrátka nič, v čom je oblečená v jednom celku celá nôžka vrátane chodidla. Ak riešite overal pre drobca ako vrchný odev v chladnom počasí, zvoľte aspoň o jedno-dve čísla väčší. Dajte tiež pozor na otláčanie od gombíčkov, patentiek, zipsov či ozdobných prvkov oblečenia...

Ďalším častým dôvodom nespokojnosti býva takzvaný "nosiaci štrajk", ktorý pozorujeme okolo tretieho až piateho mesiaca veku dieťatka a úzko súvisí s nadobudnutou schopnosťou drobčeka držať samostatne hlavičku. Má konečne možnosť poobzerať si svet a patrične ju využíva:-) Často krát sa už nechce nosiť tvárou k rodičovi ale práve naopak vyžaduje výhľad a nosenie tvárou od nosiaceho, aby mu nič neuniklo. Berte toto obdobie ako možnosť vyskúšania niečoho nového - skúste nosenie v nosiči alebo v šatke na svojom boku, vyskúšajte Ring Sling alebo úväzy so šatkou na chrbát. Prípadne zabavte dieťatko v nosiči hračkou alebo si skrátka dajte od nosenia trošku pauzu. Nosiaci štrajk je len jedno z mnohých krátkych období, ktoré prejde:-)

Z vlastnej skúsenosti tiež vieme, že deti môžu rozdielne reagovať na nosenie v určitých obdobiach dňa, vývoja atď. Niekedy sa chcú nosiť skôr keď sú unavené, upokojiť sa v nosiči na spánok a zaspinkať, inokedy chcú radšej nasávať podnety a vyžadujú prechádzku vonku. Tento stav a potreba nosenia sa postupne mení, ako dieťatko rastie.

Aj v začiatkoch nosenia platí - noste sa toľko, koľko je vám pohodlné. Obom - aj nosiacemu aj nosenčekovi. Niektoré detičky lepšie akceptujú postupne sa predlžujúce intervaly nosenia sa v nosiči, iné zaspinkajú na niekoľko hodín v úplne prvom nosiči, ktorý na poradenstve vyskúšame.

Hlavné je totiž, aby ste si nosenie užívali aj vy - milí nosiaci rodičia aj vaši nosenčekovia.

(Zdroj obrázkov je náš súkromný archív)