Sestrice Carrier / Sestrice Carrier Plus

Sestrice Carrier

Značka Sestrice je najznámejšou slovenskou značkou šatiek na nosenie detí a zároveň je to jediná šatková značka, ktorú nájdete aj u nás na predajni, pretože sme jednoducho presvedčené o ich kvalite a samé sme v nich odnosili roky vo všetkej spokojnosti (až posadnutej závislosti:)).

Za značkou Sestrice stoja (ako meno napovedá) dve sestry, Barborka a Slávka a keď ich spoznáte, ak aj ešte do značky zaľúbené nie ste, zaľúbite sa, garantujeme! Po ľudskej aj profesionálnej stránke sú to dve úžasné ženy, ktoré svoju prácu robia srdcom, zákazník je u nich vždy na prvom mieste a sú to detailistky, ktoré si na svojich výrobkoch dávajú skutočne záležať.

A to je vidieť aj na ich nosiči (áno, len dva odstavce a dostávam sa k téme, dnes mi ide karta)!

Sestrice Carrier vydali na jar 2018 a spustilo sa nečakané šialenstvo. Po úvodnom ostýchaní sa nosiče vypredali a niekoľko mesiacov mizli z e-shopu doslova pár minút po naskladnení. Nestojí za tým žiaden premakaný marketingový ťah, ale jednoducho špičková kvalita. Poďme teda preskúmať tento nosič:


MATERIÁL

Sestrice Carrier je dodávaný v krabici spolu so slintákmi s vnútornou savou bambusovou vrstvou, vreckom na nosič a s výborným návodom s obrázkami. Na Youtube zároveň nájdete viacero výborných videí k nastaveniu nosiča, obzvlášť vydarené a užitočné je toto s najčastejšími chybami pri nosení v nosiči: 

https://www.youtube.com/watch?v=jCRdjILoVyI&t=2s 

Samotný nosič je už na prvý pohľad veľmi kvalitne prepracovaný, šitie je pevné, pracky a pásovina prvotriedne. Sestrice Carrier je vyrábaný zo šatiek Sestrice, ktoré sú špeciálne pre tento účel husto tkané atlasovou väzbou, ktorá je ideálna pre nosiče, ktoré takto nemajú sklon k zatrhávaniu, vhodnosť a odolnosť materiálu tak máte zaistenú. Zároveň máte vďaka šatkovine záruku príjemného prispôsobivého materiálu s priečnou pružnosťou, šatka chrbtovej opierky krásne obopne telo Vášho dieťatka. Väčšina nosičov je vyrobená zo 100% bavlny, zatiaľ bol jedinou výnimkou vzor Geo Relief, ktorý obsahuje ľan - prímes ľanu zvyšuje termoregulačné schopnosti materiálu, môže byť príjemnejší na leto a zároveň je šatka mierne nosnejšia, čo môže zavážiť pri veľmi ťažkých detičkách.

VEĽKOSŤ A NASTAVENIE

Sestrice Carrier sa vyrába v dvoch veľkostiach. Základná veľkosť Sestrice Carrier od cca 3 mesiacov do cca 18 mesiacov a veľkosť Sestrice Carrier Plus od reálnej výšky dieťatka 80 cm do cca 3-4 rokov a veľkosti 104, na príležitostné poponesenie kľudne aj dlhšie. Nosič je nastaviteľný v šírke aj výške pomocou pásoviny veľmi intuitívnym spôsobom. Šírku medzi kolienkami nastavujete bez dieťatka, výšku nastavíte už podľa potreby s dieťatkom v nosiči. Vďaka krúžku na konci pásoviny si ju jednoducho stiahnete vložením a potiahnutím palca, je to až geniálne jednoduché!

Regulácia pásoviny sa hýbe hladko, nedrhne a napriek tomu drží pevne na svojom mieste. Odporúčame, tak ako pri každom inom nosiči, jednou rukou nadvihnúť dieťatko pod zadočkom, aby sa odľahčila záťaž na prackách a druhou rukou doťahovať, či už sťahujete výšku chrbtovej opierky či ramenné popruhy.

Často sa pýtate, akú veľkosť zvoliť pre detičky, ktoré majú povedzme 70-75 cm, sú na hranici, kde im je ešte Plus trochu veľké, ale obávate sa kúpiť základnú verziu, aby Vám ešte dostatočne vydržala. Nebojte sa. Nosiče sa veľkostne čiastočne prekrývajú, neplatí teda, že kde začína Carrier Plus, končí Carrier. Pri dieťatku priemernej "tabuľkovej" veľkosti Vám skutočne nosič vydrží do 1,5 roka, možno i 2 v závislosti od dĺžky jeho nožičiek.

Pre porovnanie pripájame fotografie mojej dcérky, ktorá nosí veľkosť 80 v 14 mesiacoch. Je drobnejšia, napriek tomu nožičky má dosť dlhé. Z fotiek je zrejmé, že Carrier (červený) je pre ňu ešte stále absolútne dostačujúci na ďalšie mesiace, do Plus (sivý) som ju už síce usadila, ale ostávame zatiaľ pri základnej verzií, pri ktorej si vie podľa potreby aj ľahšie vytiahnuť ruky a je jej jednoducho pohodlnejšia. Pri väčšine detičiek Vám na najaktívnejšie obdobie nosenia, povedzme do tých 1,5 rokov skutočne vydrží iba základná veľkosť, neponáhľajte sa teda zbytočne na Plusko. Fotky Matúška s konfekciou 104/110 nájdete v makovičkovom Sestrice Carrier Plus nižšie.


Samozrejme, je pochopiteľné, že chcete, aby Vám nosič čo najdlhšie vydržal, nerobte to ale na úkor momentálneho pohodlia. O ďalší rok môže byť všetko inak, Vaše potreby pri nosení budú iné a s ohľadom na ne možno budete potrebovať iný nosič, či sa Vám chodiace dieťatko už nosiť nebude vôbec (môj najväčší strach!:) . Jednoducho, riaďte sa tým, čo Vám sedí dokonale v čase výberu a na ďalších pár mesiacov, ktoré viete reálne odhadnúť.

BEDROVÝ PÁS

Bedrový pás je pevný a krojený, vpredu vyšší ako na bokoch. Ak Sestrice Carrier niekomu nevyhovuje, najčastejšie je to práve kvôli bedrovému pásu, ktorý je jeden z najpevnejších na trhu. Je normálne, že každému vyhovuje niečo iné, a tak niektorým lepšie sadne mäkký bedrový pás, pri ktorom majú väčší pocit komfortu. Nosenie by Vám určite malo byť príjemné, ak Vám tvrdší bedrák nesadne, istotne sú pre Vás aj ďalšie alternatívy a sme tu na to, aby sme Vám pomohli nájsť ten pravý. Avšak pevnejších bedrových pásov sa rozhodne netreba báť, lebo nám pri nosení ponúkajú benefity ako žiadne iné:

  • Pevnejší bedrový pás je vhodnejší pri ťažších deťoch, pocitovo odoberá väčšiu časť váhy z pliec, neohýba sa pod váhou dieťatka od tela nosiaceho, ostane tam, kde má
  • Sestrice Carrier má bedrový pás pekne vykrojený - často stačí skúsiť inú výšku - niekomu lepšie sadne, pokiaľ vykrojenie ide ponad bedrové kosti, niekomu vyhovuje spustiť ho kúsok nižšie, tak aby čiastočne bedrové kosti prekrýval
  • Bedrový pás sa Vám po úvodnom opratí a následnom nosení prispôsobí a čiastočne zmäkkne

Ja osobne silno preferujem pevné bedrové pásy práve kvôli optimálnejšiemu rozloženiu váhy na mojej skoliotickej chrbtici;) Môj prvý Sestrice Carrier bol z počiatočných várok bedrákov, ktoré nosením výrazne zmäkkli. Priznám sa, obávala som sa, ako mi sadne terajšia pevnejšia verzia, pretože mám úzky driek a vypuklé bedrové kosti, ale zbytočne. Skutočne platí, že sa stačí pohrať s jeho umiestnením, u mňa čiastočne prekrytím bedrových kostí a nosí sa mi výborne.

Čo je pri tomto bedrovom páse jedinečné, je fakt, že je perforovaný! V bedrovom páse je až 200 otvorov pre lepšiu priedušnosť a minimalizovanie potenia. Čo si budeme navrávať, pri letnom upotenom nosení to nie je žiadna maličkosť, ale veľmi potešujúci fakt!

Bedrový pás výborne sedí aj na štíhle postavy, dá sa stiahnuť od 62 cm do 127 cm. Bedrový pás má istiacu gumičku a tiež sponu s bezpečnostným trojbodovým rozopínaním. Extra plusom je dvojitá pásovina na bedrovom páse, ktorá perfektne drží a nepovoľuje, pracuje sa s ňou ale ľahko a nedrhne.

Ramenné popruhy

Ramenné popruhy sú moja absolútne najobľúbenejšia vec na tomto nosiči! Sú 9 cm široké a necelé 2 cm hrubé, veľmi príjemne vypolstrované, ale čo je absolútne top, je ich tvar. Na chrbte sú banánovito zaoblené, krásne kopírujú chrbát a dokonalé k nemu priľnú, výsledkom čoho je neskutočné pohodlie a zároveň elegantný "neramboidný" výzor. Nie je možné ich krížiť práve kvôli tomuto tvaru, ale dovolím si tvrdiť, že to ani nie je potrebné.


Ďalším jedinečným prvkom je magnetická spona, ktorá popruhy spája. Zapnete aj odopnete ju jednou rukou a ak vám chýba nejaký argument k presvedčeniu vášho muža, aby nosil vaše dieťatko, táto pracka má zároveň zázračný wow efekt na chlapov. Magnet sa zaklapne jednoducho sám, stačí priblížiť oba konce k sebe. Rozopnete ho jednoduchým posunutím vrchnej časti smerom nadol.

Hrudná spona sa nastavuje posunom po koľajničkách, vďaka ktorej sa ramenné popruhy nedeformujú, ostávajú na svojom mieste.

Takže...Už viete, prečo som na začiatku písala, že Sestrice sú precízne detailistky? Svoj nosič jednoducho vychytali do absolútnej dokonalosti a nosenie v ňom je jedna báseň... Jeho najväčšími plusmi sú jednoduché a intuitívne nastavenie, ktoré zvládnete aj za chodu s dieťatkom v nosiči a neskutočné pohodlie na pleciach.

Je to proste láska.