Onbuhimo – šikovný pomocník s exotickým menom

Čo to vlastne onbuhimo je?

Onbuhimo je tradičný japonský nosič pre detičky, ktorý je primárne určený na nosenie na chrbte. Vďaka jeho špecifickému znaku - absencií bedrového pásu - si ho viete dať na chrbte veľmi vysoko, vaše dieťatko tak vidí cez vaše plecia a nepríde o žiadnu akciu:)

Moderné onbuhimo sa skladá z tela nosiča - štvoruholníkovej látky či šatky o ktorú sú pripevnené popruhy ako na ruksaku, vpredu nad prsiami sa popruhy spájajú hrudnou sponou. V dnešnej dobe už tak ako pri iných nosičoch nájdete aj onbuhimo rastúce, ktorého veľkosť tela je nastaviteľná, rastie spolu s dieťatkom a teda dlhšie vydrží.

Onbuhimo je primárne určené pre nosenie na chrbte, ale je možné ho použiť i dopredu. V princípe ho odporúčame pre detičky, ktoré už majú spevnený chrbátik - aktívne lozia alebo si dokážu samostatne sadnúť.

Kedy zvoliť nosič onbuhimo

  • Pre tehotné maminky

Keďže onbuhimo nemá bedrový pás, je ako stvorené pre maminky, ktoré majú bruško a tradičné nosiče ich už svojim bedrákom tlačia. Onbuhimo vedia použiť nielen dozadu (i keď je to pohodlnejší spôsob), ale aj na poponesenie vpredu, umiestnené vysoko nad bruško, keď detičky to extra túlenie od mamy proste potrebujú.

  • Ako spratný nosič do kabelky

Onbuhimo je skvelý nosič na zbalenie pre situácie "čo ak" - ak sa dieťatko unaví na ihrisku a cestou späť už nevládze kráčať, či sa vám zmenia plány a idete ďalej ako ste potrebovali, potrebujete neplánovane uspať v teréne a podobne. Onbuhimo sa dá zložiť na omnoho menšie balenie ako klasický nosič - a v tomto prípade obzvlášť odporúčame značku Rebela, ktorá je tak spratná, že ju poľahky šupnete do ruksaku či kabelky.

  • Ako letný nosič

Povedzme si na rovinu, nosenie v lete znamená aj veľa potenia. Potíme sa najmä v strete našich tiel s dieťatkom a pod bedrovým pásom. Už vidíte, kam mierime? Voilà, tu odpadá bedrák, pod ktorým by ste sa potili;) Onbuhimo je celkovo ľahšie, z bokov sa pekne vetrá, a aj keď sa v letných horúčavách budete potiť v čomkoľvek, v onbuhime vám bude určite príjemnejšie:)

  • Pri varení či upratovaní

Moja osobná topka! Kdesi okolo trištvrte roka veku mojich detičiek som začala pociťovať potrebu nosiť na chrbte z praktických dôvodov, ale deti sa mi tam veľmi rozčuľovali, pretože nevideli dobre. A tak som pri Matúškovi objavila onbuhimo a bola to láska. Dieťatko je totiž vyššie, vidí lepšie ako pri k väčšine klasických nosičov. Zároveň pri nosení v klasickom nosiči na chrbte si ho musíte celý prestaviť a hnevalo ma nastavovať ho sem a tam. Takže klasický nosič mi ostal na nosenie vpredu a onbuhimo mám nastavené na chrbát.

  • Pre nosenie v tandeme

Onbuhimo je skvelý nosič na tandemové nosenie pri detičkách. Tradične sa využíva tak, že mladšie dieťatko umiestnite dopredu, či už do šatky alebo do nosiča a onbuhimo používate na staršie dieťatko na chrbte, ktoré sa zvyčajne potrebuje poponiesť a teda častejšie chodí hore dole. Osobne bolo pre mňa onbuhimo na nezaplatenie extra v zime, keď bola mladšia dcérka pod bundou, ale starší syn mal vlastné oblečenie a chcel sa odniesť trebárs len cestou z ihriska, teda na mojej bunde. Bedrový pás klasického nosiča som s dcérkou vnútri jednoducho nevedela umiestniť, šatka sa mi z pliec na bunde zas šmýkala. Onbuhimo teda bola pre mňa dokonalosť:)

Trošku z histórie

"Onbu" znamená nosenie na chrbte, "himo" znamená popruh, pásik, remienok - niečo dlhé a ploché, (teda nie okrúhly špagát).

V Japonsku boli detičky nosené na chrbte tradične už stovky rokov, ako spôsob zosúladenia práce a starostlivosti o deti. Deti trávili čas so svojimi rodičmi, kým oni pracovali trebárs na ryžových poliach. Nielen rodičia, ale často aj starší súrodenci, starí rodičia, či susedia nosili bábätká práve na chrbte, pretože bol najpraktickejší spôsob pre prácu a zároveň tak deťom vedeli poskytnúť svoju blízkosť, deti zas boli spokojné, pretože boli súčasťou diania.

Japonské detičky boli priamo na tele rodiča pod jeho kimonom a 7-8 cm široké pásiky "himo" boli použité na jeho upevnenie a vytvorenie kapsy na usadenie zadočka dieťatka. Postupne sa nosenie na chrbte modernizovalo, prvé modernejšie nosiče vznikali okolo 1930 a vyzerali ako dnešné viazacie nosiče typu meh dai.

Nosiče onbuhimo začali z Japonska exportovať na západ v 60 rokoch 20. storočia a hoci si tento typ nosiča nezískal veľa popularity, prispel k šíreniu nosenia ako takého na západe. Koncom 60. rokov tiež prišlo k ďalšej úprave strihu, pre zjednodušenie používania boli popruhy pripevnené k telu nosiča, tieto popruhy sa vpredu krížili cez prsia a vzadu išli popod nožičky dieťaťa pre upevnenie kapsy.

Až v poslednej fáze sa onbuhimo zmenilo na nosič akým je dnes - jednoduchý nosič bez bedrového pásu v štýle ruksaku. Zmena strihu tiež znamenala, že detičky už nie sú na chrbte tak vysoko, ako to bolo pri tradičnom štýle nosenia, stále je však možné detičky dostať vyššie ako s tradičným nosičom s bedrovým pásom.

Ako sa onbuhimo používa?

Najčastejší spôsob, ktorí rodičia pri onbuhime používajú je nasledovný: Nohy dieťatka prevlečiete cez popruhy, chrbtová opierka je na chrbátiku dieťatka, spodok opierky zasuniete pod jeho zadoček a dieťatko si usadíte takto pripravené na stoličku / lavičku, prípadne je to možné aj zo sedu. Čupnete si pred dieťatko a jemne povolené ramenné popruhy si navlečiete na plecia ako keby ste si dávali ruksak. Zapnete si hrudnú sponu. Chytíte si spodok opierky a dieťatko zakapsujete - tento spodok opierky zasuniete medzi vás a dieťatko. Jednou rukou nadľahčíte zadoček dieťatka a dotiahnete ramenné popruhy tak, aby bolo vaše dieťatko čo najvyššie. Tadáááá:)

Keďže raz vidieť je hodné 20 raz čítať, tu ponúkame pekné videá o nahadzovaní dieťatka do onbuhima:

Môj obľúbený a najjednoduchší spôsob - vkladanie z vyvýšeného miesta, najčastejšie stoličky či lavičky: https://www.youtube.com/watch?v=AkDQjaJA8jM

Veľmi obľúbený u starších detí, avšak trochu akrobatickejší spôsob vyhadzovania rozhojdaním: https://www.youtube.com/watch?v=bLpxv3CDyMw

Toto video obsahuje viac rôznych spôsobov, napríklad aj vykladanie cez bok popod pažu, či vykladanie z vášho kolena: https://www.youtube.com/watch?v=K2VbfEvJ20Y

Značky nosičov

V našej ponuke nájdete niekoľko rôznych značiek, pre ľahšie rozhodovanie sme si pre Vás pripravili porovnanie jednotlivých značiek:

MoyOnbu

MoyOnbu je šatkový rastúci nosič bez bedrového pásu vhodný odkedy má dieťatko spevnený chrbátik do konfekcie 98/104. Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami je na šnúrku, chrbtová opierka sa skracuje pomocou pásoviny s brzdičkou. Šírka chrbtovej opierky je od 28 cm do 45 cm, výška chrbtovej opierky je od 43 cm do 54 cm.

Kapucňa pre dieťatko je odopínateľná. Nosič je štandardne dodávaný s vreckom na nosič a slintáčikmi. Ramenné popruhy sú 8,5 cm široké a necelé 2 cm hrubé.

MoyOnbu je nosič slovenskej výroby, šitý zo šatkoviny - za značkou Moyo sa skrývajú dve šikovné výnimočné maminy, ktoré prepadli noseniu vlastných detičiek, spojili sily a vyrábajú nosiče rôznych typov (klasické bedrové, s kríženými poprihmi, a doplnkov zo šatkoviny. Teší nás, že ich nosiče vrátane onbuhima máme v našej ponuke a tak ich poctivú prácu môžete podporiť aj vy:)

Rebela Baby / Maxi

Rebela je najskladnejšie onbuhimo na trhu výstižne nazývané aj First Aid Carrier, alebo nosič prvej pomoci, dá sa zbaliť do skutočne malého vrecúška - zmestíte ho do otvorenej dlane! Nosič nemá kapucku, túto však jednoducho nahradíte akoukoľvek trojuholníkovou šatkou, šálikom, či látkovou plienkou alebo čímkoľvek, čo máte poruke. Vyrába sa v dvoch veľkostiach:

Rebela Baby - odporúčaný od 6 mesiacov do cca 1,5-2 rokov.

Rebela Maxi - odporúčame od cca 1 roka do cca konfekcie 104.

Ramenné popruhy majú veľmi tenké polstrovania, aby však vyvážili slabšie polstrovanie pre pohodlie pri nosení, sú extra široké - 10 cm a práve vďaka tomuto sú neskutočne skladné a pôsobia veľmi elegantne. Rozmery onbuhima Rebela Maxi sú 50 cm (šírka) x 56 cm (výška).

Je to to pravé, ak potrebujete mať pri sebe príručný nosič, ktorý nezaberie veľa miesta, ale byť pripravení na prípadnú potrebu vášho dieťatka odniesť sa. Na trhu nenájdete skladnejší nosič!

Za značkou Rebela stojí uznávaná poradkyňa nosenia z Bratislavy a adminka nosičskej skupiny na Facebooku. Opäť teda kúpou podporujete kvalitnú slovenskú prácu.


ZumbuccaOnbu

ZumbuccaOnbu je rastúci šatkový nosič bez bedrového pásu vhodný odkedy má dieťatko spevnený chrbátik do konfekcie 104/110. Nastavenie šírky chrbtovej opierky medzi kolienkami je na šnúrku, chrbtová opierka sa skracuje pomocou pásoviny s brzdičkou. Šírka chrbtovej opierky je od 25 cm do 48 cm, výška chrbtovej opierky je od 40 cm do 55 cm.

Kapucňa pre dieťatko je pevná, dá sa zrolovať a uchytiť. Nosič je štandardne dodávaný s vreckom na nosič.

Ramenné popruhy sú 7,5 cm široké a z troch značiek v našej ponuke aj najsilnejšie polstrované, majú hrúbku takmer 3 cm.

Že za značkou stojí šikovná Slovenka, to vám už nemusíme zdôrazňovať, že?;) Je to tak! Zumbucca alias Zuzka Bakičová vyrába okrem nosiču onbuhimo aj klasické rastúce nosiče, XXL nosiče pre väčšie detičky, detské nosiče a množstvo doplnkov.