Ako na nosenie detí v lete - tipy na prežitie

03/05/2020

Keď sa teplota vzduchu šplhá do výšok, ktoré pre úspešné prežitie dňa vyžadujú zapnutú klímu alebo aspoň dokorán otvorenú mrazničku (nie, to druhé prosím neskúšajte, asi by vás následne mrazilo aj pri účte za elektrinu :-D), je čas začať sa zamýšľať, ako veľké teplá s nosenčekom zvládnuť čo najpohodovejšie.

Hoc toto leto nás s veľkou pravdepodobnosťou prímorské dovolenky nečakajú, teploty na Slovensku nás istotne nesklamú a dajú vám príležitosť poskúšať naše tipy na letné nosenie.

Mnoho detičiek kočík netoleruje, leto-neleto a tak je ideálne nájsť si spôsob, ako letné nosenie zvládnuť príjemne a dopriať mu kontakt, ktorý potrebuje.

Navyše, práve pri letných výletoch do prírody, po pamiatkach, pri turistike a na dovolenkách môže byť nosenie omnoho "výhodnejšie" aj pre rodičov - menej starostí s prenášaním kočíka, dostanete sa aj na miesta, ktoré nemajú bezbariérový vstup a nakoniec, máte voľné ruky na zmrzlinu do jednej ruky a kávu do druhej;)

Nosič: Lenka 4ever - letná verzia
Nosič: Lenka 4ever - letná verzia

Obe deti mám zimné a v čase prvého leta ešte teda nechodili, ale kočík nechcel ani jeden z nich. Dve letá som teda nosila výlučne a ďalšie dve letá som nosila už chodcov - začiatočníkov podľa ich potreby a neľutujem ani kúsok. Zažili sme v tie letá spolu toho kopec a bolo nám spolu skvele. Tak snáď vám k pohode pomôžu aj naše tipy:)

Na začiatok Vás možno trochu sklameme. Čokoľvek urobíte, v lete sa potiť budete. A to aj keby ste hneď svoje dieťatko nenosili, pot k vysokým teplotám proste patrí, je prirodzenou reakciou vášho tela. Telo ho využíva na to, aby odviedlo nadbytočné teplo a ochladilo sa. Termoregulačné centrum u malých detičiek ešte nie je dostatočne vyvinuté, avšak prehriatia pri nosení sa naozaj netreba obávať. Práve kontaktom vášho tela pomáhate dieťatku schladiť sa a takto mu "požičiavate" vašu schopnosť termoregulácie.

VŠEOBECNÉ TIPY 

Tak poďme na konkrétne tipy (nielen) pre letné nosenie vášho dieťatka:

 • Pitný režim je absolútny základ, tak pre vás ako aj pre vaše dieťatko. Je nutné zvýšiť príjem tekutín a platí to pre vás dupľom, pokiaľ svoje dieťatko dojčíte. Práve v tomto prípade nosenie prináša ďalší benefit. V lete bude mať vaše dieťatko pravdepodobne záujem sa dojčiť častejšie, je to preň najlepší spôsob dopĺňania tekutín. V šatke či nosiči má dieťatko dojčenie doslova na dosah bez obmedzenia a môže sa teda dojčiť na požiadanie.
 • V lete určite oceníte kvalitné oblečenie - buď z prírodných materiálov (bavlna, bambus, ľan, tenké merino...), alebo oblečenie funkčné. Z funkčného oblečenia sa nám veľmi osvedčilo tenké oblečenie značky Outlast. Ponuku oblečenia z bambusu či merina pre detičky nájdete napríklad u slovenských značiek AJJA, Beerino, Froggywear, Woollies, či českých Crawler a Zmatla. Ideálne je funkčné / prírodné termoregulačné oblečenie obliecť zároveň aj sebe. Vzhľadom na potrebu dojčenia sa v šatníku zíde určite aj oblečenie na dojčenie. Na trhu je množstvo slovenských značiek - okrem vyššie spomínaných, z ktorých niektoré majú v ponuke okrem detského oblečenia aj oblečenie na dojčenie - tričká a šaty na dojčenie nájdete aj u značiek Ani dizajn, Donee, Mamika, Mamiland, Mellien Design, laskojo, lubime, Zuzfuz..
 • Dieťatko môžete nosiť aj len v plienke (bezplienkáči bez :-)) a vložiť medzi seba bavlnenú alebo bambusovú plienku, ktorá nasaje pot.
 • Obľúbenou letnou vychytávkou je potiak - trojhranná bambusová alebo bavlnená šatka s cvočkami, ktorými ju jednoducho upnete o ramienka tielka či podprsenky. Zíde sa vám, ak máte na sebe tričko s výstrihom, aby dieťatko spalo na mäkkej savej látke a nepotilo sa líčkom na vašej koži. V ponuke ho má napríklad alebo Zuzfuz.sk
Zdroj: www.zuzfuz.sk
Zdroj: www.zuzfuz.sk


 • Nezabúdajte na časti telíčka, ktoré nie sú chránené oblečením či nosičom (hlavička, ručičky a nožičky) a treba ich dostatočne ochrániť pred slnkom, či už mechanicky (čiapka so šiltom, klobúčik) alebo vhodným krémom/olejčekom na pokožku s ochranným faktorom. Na nezaplatenie sú čiapočky s pokrývkou krku a pliecok zvyčajne označované ako "pirátky", ponúka ich napríklad Little Angel (funkčný materiál Outlast), Mamiland, či Rada.
"Pirátka" z funkčného materiálu Outlast od Little Angel
"Pirátka" z funkčného materiálu Outlast od Little Angel


 • Pokiaľ nemusíte, nechoďte na priame slnko v najteplejšom čase dňa (medzi 11-15 hod.), ak je to však nevyhnutné vyhľadávajte tieň a častejšie práve v tieni oddychujte (a dopĺňajte tekutiny), vyhýbajte sa tiež neklimatizovaným dopravným prostriedkom. Ideálny čas na prechádzku je ráno či neskoršie poobedie, podvečer.
 • Pre vytvorenie tieňa môžete použiť aj slnečník alebo dáždnik s SPF. Využívala som ho často najmä kým boli detičky malé a nechcela som ich natierať krémom. Mechanicky zakryť môžete dieťatko aj vašim veľkým klobúkom, ktorý bude vrhať tieň aj cez jeho hlávku.
 • Potením sa naše telo síce ochladzuje, no nikomu nie je príjemne v mokrom oblečení. Vezmite si so sebou náhradné oblečenie pre seba aj drobca.
 • Schladiť vás príjemne môže aj vejár, či osviežovač tváre a tela v spreji.
 • Dôležité je, aby ste sa cítili príjemne, ak znášate teplo zle, do nosenia sa nenúťte, robte len to, čo vám je príjemné. Nezabudnite, šťastná mama = šťastné dieťa. Ak budete z tepla, potenia, kontaktu nervózne, vycíti to i vaše dieťatko.


Nuž a ďalšia dôležitá otázka - v čom v lete nosiť?

Určite nie je nevyhnutné nosiacu pomôcku meniť - faktom totiž ostáva, že najviac sa potíte práve na mieste, kde sa dotýkajú vaše telá. Výberom nosiacej pomôcky si však trochu k väčšiemu pohodliu predsa len pomôcť môžete.

NOSENIE V NOSIČI

Samotný nosič je už len svojou konštrukciou skvelou voľbou na horúce dni (voľné boky nosiča, chrbtová opierka zvyčajne z dvoch vrstiev bavlny/šatkoviny.

 • Ak hľadáte niečo špeciálne na leto, existujú aj "letné" vetracie verzie nosičov, ktoré majú v chrbtovej opierke všitú sieťku alebo riedko tkanú textíliu, takže dieťatko sa v nosiči toľko nepotí a nezohrieva.

Tieto nosiče nie sú len vyslovene letnou záležitosťou, aj keď v chladnom počasí sa pri nich už nedá rátať s tepelnou ochranou chrbátika nosenca a musíme mu obliecť jednu vrstvu oblečenia navyše. Niektoré sú však vymyslené naozaj dôvtipne a sieťkový panel sa u nich dá prekryť extra látkovým či šatkovým "krytom".

Nosiče so sieťkou na chrbte má v ponuke napríklad Be Lenka (označené ako "letná verzia"), Tula Free to Grow, Standard, Toddler (označené ako "Coast"), Ergobaby Adapt (verzia označená "Mesh Air" - pozor, verziu Ergobaby Omni 360 neodporúčame)

Nosič Tula Coast Toddler
Nosič Tula Coast Toddler

· Pri nosení v klasickom nosiči však nezabránite poteniu sa pod bedrovým pásom, s tým treba rátať. Riešením môže byť nosenie v onbuhime, nosiči bez bedrového pásu. Takéto nosenie je však vhodné len pri dieťatku, ktoré už samostatne sedí a keďže pri absencií bedrového pásu celá váha dieťatka spočíva na ramenách, je vhodné iba na kratšie nosenie (a teda nie napríklad na spánok dieťatka, či turistiku). Je však výborným pomocníkom, ak máte doma už chodca, ktorý však občas potrebuje poponiesť. Jednak je takýto nosič spratnejší, jednak vám pri ňom odpadne potenie sa pod bedrovým pásom.

Onbuhimo - nosič bez bedrového pásu, na foto MoyOnbu
Onbuhimo - nosič bez bedrového pásu, na foto MoyOnbu

· Alternatívou môže byť aj nosenie v nosiči meh-dai (napríklad Al and Izi, ktoré už však zoženiete len v bazároch), konkrétne v type, ktorý má tenké viazacie popruhy. Opäť však takéto tenšie popruhy znamenajú aj menšie pohodlie pri dlhom nosení.

· Pre klasický nosič máme ešte jeden tip: Nosič Sestrice Carrier má dômyselne premyslený bedrový pás, ktorý obsahuje 200 prieduchov pre lepšie odvetrávanie a teda príjemnejšie nosenie v lete.

· Pri nosiči taktiež platí výber materiálu, o ktorom píšeme nižšie v odseku o nosení v šatke, príjemnejšie vám bude v nosiči, ktorý je z tenšej / vzdušnejšej tkanej / prímesovej šatky, samozrejme, s ohľadom na jej vhodnosť na šitie nosiča, s tým vám však rád poradí každý výrobca. Nosiče z hrubej bavlny, napríklad Manduca zas môžu spôsobiť, že vám bude o kúštik teplejšie.

NOSENIE V ŠATKE

 • Základom pre nosenie v šatke je výber úväzu - voľte jednovrstvové úväzy, kde cez dieťatko prechádza iba jedna vrstva šatky. Takým je samozrejme najznámejší základný úväz - kríž s kapsou, nerozprestierajte však bočné popruhy. Dieťatko môžete v základnej veľkosti šatky nosiť tiež v jednovrstvovom úväze na bok - Robin´s Hip Carry.
 • Obľúbené sú na leto i kratšie šatky, ktoré logicky znamenajú menej látky omotanej okolo vášho tela. So šatkou vo veľkosti základ -2 (ak napríklad viažete základný úväz so 6kou, bude to pre vás šatka číslo 4) uviažete napríklad batoh na chrbát, dopredu úväz klokan, prípadne obľúbený je aj úväz jednoduchý kríž s krúžkom.
 • Na nosenie ľahších detičiek, prípadne na kratšie poponášanie je vhodný aj Ring Sling - šatka s krúžkom, ktorá sa používa najmä (ale nielen) na nosenie na boku v jednej vrstve. Práve jednostranná záťaž je však dôvodom, prečo ho odporúčame skôr na kratšie vzdialenosti alebo na menšie detičky. Pomôže tiež striedať strany a nenosiť vždy dieťatko so záťažou na tom istom pleci. 
 • Naopak elastická šatka na leto nie je najvhodnejšou voľbou, keďže tu je pre povahu materiálu nutné zachovať tri vrstvy v úväze. Hoc osobnú skúsenosť nemáme, recenzie nasvedčujú, že výnimkou by mohla byť jemnejšia šatka z modalu (tencel) značky MINU, ktorá je tenšia, pocitovo príjemnejšia a priedušnejšia.

MATERIÁL ŠATKY

Výberom materiálu môžete tiež významne ovplyvniť pohodlie pri nosení. Na trhu je dnes už tisíce a tisíce šatiek s rôznymi vlastnosťami a tak tu na krátkom mieste môžeme naozaj zhrnúť len pár základných vlastností, ktoré vás nasmerujú na niečo, čo by vám mohlo svojimi vlastnosťami a napríklad aj nevyhnutnou starostlivosťou vyhovovať. Nezabudnite však, že každá šatka sa okrem materiálu odlišuje aj spôsobom tkania, gramážou, jej vlastnosti ovplyvní aj pomer použitých materiálov a dokonca aj v rámci toho istého materiálu môžu byť veľké odchýlky pri pocitovom výsledku a tak sa pri kúpe nebojte pýtať a poradiť sa, tak s predajcom, či pohľadať recenzie napríklad vo FB skupinách Nosenie detí s láskou a Nosíme naše deti.

BAVLNA

 • Prírodný materiál, ktorý je základom väčšiny šatiek. Jej výhodou je priedušnosť a ľahká starostlivosť, môže sa prať v práčke, sušiť na harmoniku na sušiaku, väčšina bavlnených šatiek znesie z času na čas aj sušičku.
 • Pozor na sušenie šatiek (nielen bavlnených) a slnku, šetrné farby používané na farbenie šatiek ľahko vyblednú.

ĽAN

 • Výborný materiál na leto s termoregulačnými vlastnosťami, priedušný, chladivý. Ľanové vlákna sú pevné, šatky s obsahom ľanu sú zvyčajne tvrdšie, menej pružné. Najmä na začiatku si vyžadujú časté žehlenie, aby ste sa vyhli vytvoreniu trvalých skladov. Po zanosení mäknú a znižuje sa ich krčivosť.

KONOPE

 • Podobne ako ľan si (najmä) na začiatku vyžaduje častejšie žehlenie, šatky z konope môžu byť na dotyk tvrdšie, pevnejšie, nosením však zmäknú. Zabraňujú prieniku UV žiarenia, sú priedušné, termoregulačné (majú schopnosť odvádzať pot), konope je veľmi vhodné aj pre alergikov.

HODVÁB

 • Hodváb je prírodné vlákno, termoregulačné - v lete chladí, v zime zahrieva. Hodvábne vlákna sú veľmi tenké, ale pevné, zvyšujú nosnosť bez toho, aby šatka bola príliš hrubá. Šatky s vysokým obsahom hodvábu (najmä mulberry) môžu byť kĺzavejšie a ťažšie na dotiahnutie najmä pre začiatočníka.
 • Vo všeobecnosti je dováb náročnejší na údržbu, je nutné ho prať ručne a sušiť vodorovne. Žehlenie môže byť náročnejšie, nemá rád vysoké teploty, paru a zároveň je krčivý.
 • V šatkách sa môže vyskytovať hodváb v rôznych podobách:
 • Mullberry - najjemnejší, najdrahší hodváb, na dotyk veľmi chladivý a príjemný, zároveň najkĺzavejší a najlesklejší. Krčivejší.
 • Buret - surový hodváb, je trochu drsnejší, s nopkami, môže vyžadovať trochu zanášania.
 • Tussah - najčastejšia varianta, ide o divý hodváb, najdrsnejší, s nopkami a vyžaduje najviac zanášania

MERINO

 • Vynikajúci termoregulačný materiál celoročne, v lete chladí, v zime hreje. Vlna je prirodzene antibakteriálna, antistatická (odpudzuje špinu), nezosmradne, netreba ju tak často prať. Výborne odvádza vlhkosť a nie je na pocit mokrá. Poskytuje vysokú ochranu voči UV žiareniu. Šatky z merino vlny sú zvyčajne pružnejšie.
 • Vyžaduje šetrné pranie buď ručne, prípadne niektoré varianty znesú program "vlna" v práčke - dôležité je vyhnúť sa teplotným šokom a prať skutočne na jednej teplote, aby sa vlákna nezrazili. Žmýkanie je ideálne vykonať ručne, jemným zabaľovaním do uterákov. Je nutné ju sušiť vodorovne položenú, aby sa vlákna vplyvom váhy vody nenatiahli. Nenáročná na žehlenie.
 • Alergici či osoby s citlivejšou kožou nemusia vlnu dobre znášať, obzvlášť v lete na holú pokožku. Aj tu však stojí za to vyskúšať rôzne šatky, zatiaľ čo niektorá vás môže "hrýzť", v inej vám vlna môže byť príjemná.

BAMBUS

 • Bambusové šatky sú veľmi savé, prirodzene antibakteriálne. V šatkách môže byť použitý prírodný bambus (nosnejší, treba trochu zanášať) alebo jemnejšia a menej nosná bambusová viskóza (vyrobená umelo). Bambusové šatky nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Môžu byť kĺzavejšie a ťažšie na dotiahnutie najmä pre začiatočníka.

TENCEL

 • Tencel je umelo vyrobené vlákno zo surového dreva. Je veľmi savý a má výborné termoregulačné vlastnosti. Na pocit je chladivý, je veľmi obľúbeným materiálom na leto práve pre svoj príjemný hladký povrch, mäkkosť a jemnosť. Netreba ho zanášať, môže sa prať v práčke, nie je náchylný na sklady, na leto naozaj výborný pomocník.

REPREVE

 • Repreve je vyrábané z recyklovaných PET fliaš. Je skutočne extrémne nenáročné na starostlivosť, veľmi rýchlo schne, je trvanlivé a odolné, nevyžaduje žehlenie, je preto obľúbenou voľbou napríklad na dovolenky, kde nemáte možnosť šatku žehliť. Zvyšuje nosnosť šatky.
 • Nevýhodou je tendencia žmolkovať sa. Zároveň niektorým ľuďom je repreve nepríjemné kvôli svojmu pôvodu, majú pocit, že syntetické polyesterové vlákno naopak zvyšuje ich potivosť - stojí však za vyskúšanie.

Okrem materiál zaváži aj gramáž šatky, hustota tkania a spôsob tkania. Samozrejme, v tenšej šatke, ktorá je redšie tkaná vám môže byť príjemnejšie. Pri malom dieťatku si často vystačíte aj s klasickou "novoškovskou" šatkou, v ktorej sa až tak nezapotíte práve kvôli nižšej gramáži. Pri ťažších detičkách však o to viac oceníte prímesy, ktoré nielen spríjemnia letné nosenie svojimi termoregulačnými schopnosťami, ale zároveň zvýšia pocitovú nosnosť šatky pri nosení väčších detičiek.

KÚPANIE V ŠATKE?

Ak sa bojíte, že toto leto sa neokúpete, pretože vás bäbätko nepustí ani na krok, tak určite využijete vodný ring sling, s ktorým môžete bábätko zobrať aj do vody. Je vyrobený z ľahkého materiálu, ktorý rýchlo schne, u niektorých značiek pripomína plavkovinu.

 • Vodný ring sling nájdete u značiek Sukkiri (okolo 40 EUR), MaM (necelých 50 EUR), Kokadi (99 EUR)
 • Alternatívou do vody je i Kokadi AquaTai (99 EUR) - viazací nosič vhodný do vody.

Je to skvelý spôsob, ako mať pri kúpaní voľné ruky napríklad pre staršie dieťatko, ktoré sa učí plávať či šantí v rukávnikoch / na nafukovačke a vy ste mali pocit bezpečia pre oboch.

Osobne mám dve letá odnosená v Sukkiri a za mňa to bola skvelá investícia. Nemusela som sa trápiť, či sa mi zničí v chlórovej vode alebo v mori, po nosení som ho kdekoľvek prevesila a o chvíľu bol suchý a vodné "hrátky" nám to veru riadne uľahčilo. Papierovo je vhodný do 15 kg, sama by som pocitovú pohodlnosť určila tak do 9-10 kg. Materiál je tenučký, ale voda vám s dieťatkom pomôže;)

Sukkiri vodný ring sling
Sukkiri vodný ring sling

NA ZÁVER...

Leto každý z nás zvláda rozdielne. Niekto sa rýchlo aklimatizuje, menej sa potí a v lete mu je napriek horúčavám príjemne a ostáva v pohode. Iní z nás leto pretrpia, ťažšie sa im dýcha, veľa sa potia...

A tak i vyššie spomínané tipy budú individuálne. Niekto bude v pohode vo všetkom a prakticky nepocíti rozdiel v inom nosiči či oblečení, niekto bude na tieto zmeny citlivejší.

V každom prípade sa do ničoho nenúťte a robte tak, ako je vám a vášmu dieťatku najlepšie. Užite si spoločné leto na maximum. 

Veríme, že ste si v našich tipoch na letné nosenie našli i čo to užitočné a prajeme vám krásne slnečné leto!