Moyo First Size a Moyo Maxi Size - dve najčerstvejšie nosičové chuťovky zo slovenskej kuchyne :-)

Slovenskú značku Moyo snáď ani netreba predstavovať. Ak by som Moyo v zastúpení megašikovných multimám Barborky a Danky ale predsalen v skratke predstaviť mala, bude to touto jednou vetou: Moyo sú obľúbené nosiče, ktoré sedia ako riť na šerbel. Prepáčte za expresiu, ale nešlo to ináč :-D

Omnoho dôležitejší mi však momentálne príde fakt, že aj taká úspešná a známa značka, ktorá má na slovenskom trhu pevné miesto, nezaspala na vavrínoch a rozhodla sa pre významný krok mimo svojich vychodených koľají. Teda, tých krokov pre nosiaceho človeka a SKOKOV pre nosiaci svet je rovno plné vrece a my vám ich s radosťou predstavíme všetky:-)

Moyo prichádza na trh s novým typom nosičov a s vlastnými šatkami. A my z iCarry sme (pri všetkej skromnosti) boli pri testovaní finálnych produktov spomenutých noviniek medzi prvými:-)

Tramtadadááá, predstavujeme vám:

Moyo First Size - nosič použiteľný od narodenia (od 3,5 kg) do veľkosti oblečenia dieťatka 86 (cca 1,5roka)

Šírka opierky: medzi nožičkami 14 - 42cm, vrch 24 - 38 cm

Výška opierky: boky 27 - 36 cm, stred 46 cm

V stupnici WOW efekt (aspoň u nás) jednoznačne vyhráva Moyo Classa First Size - nosič vhodný už od novorodenčeka. Jednak skvele vymyslenou reguláciou šírky vďaka inovatívnemu využitiu suchého zipsu na takmer celej vnútornej časti bedrového pásu a tiež umiestnením spodného zapínania ramenných popruhov, ktoré sú takto vedené pod nožičky a pod zadoček nosenčeka, nie je vyvíjaný žiaden tlak na jeho chrbátik a v nosiči je tak umožnené dokonalé Céčkové zaoblenie chrbtice malého bábätka.

Bočné pracky však nezostanú nevyužité a vďaka krátkym prídavným extra popruhom sa postarajú o ďalšie istenie dieťatka z bokov nosiča. Ďalší skvelý vynález a náš palec hore!

Nosič si neskôr (najskôr teda po prvom spevnení chrbtice v krčnej oblasti zvyčajne v troch/štyroch mesiacoch alebo po druhom spevnení okolo 6 - 7 mesiacov veku bábätka) môžete upraviť prepnutím ramenných popruhov klasicky na vyššie - bočné pracky. Nosenie tak bude vďaka bližšiemu spoločnému ťažisku ešte pohodlnejšie aj pre nosiaceho.

Výška chrbtovej opierky sa dá samozreme tiež nastaviť a to pomocou šnúrok po bokoch nosiča. Vo vrchnej časti chrbtovej opierky nájdeme aj ďalšie inovatívne riešenie istenia záhlavia malého bábätka - stiahnutím dvoch elastických gumičiek s brzdičkami, ktoré sú umiestnené na bokoch opierky v línii s ramennými popruhmi. Stred chrbtovej opierky tak zostáva rovný a napnutý. Samozrejmosťou je aj kapucka, zabezpečujúca fixáciu hlavičky spiaceho nosenčeka, ktorú po zrolovaní môžeme využiť pre drobčeka ako dodatočnú oporu záhlavia.

Naše odporúčanie sa na chlp zhoduje s odporúčaním výrobcu - a to znie, že nosič Moyo Classa First Size je vhodný už od prvých dní novonarodeného bábätka (jedinou podmienkou je hmotnostná hranica 3,5kg) a ponosíte sa v ňom až do 1,5 roka a konfekčnej veľkosti 86.

Pre citlivé chrbáty a ramená vyhľadávajúce široké krížené ramenné popruhy dávame ešte do pozornosti Moyo Cross Tiny Size - veľkostný ekvivalent k veľkosti First Size s ramennými popruhmi, ktoré sa krížia na chrbte. Takáto verzia nosiča je vhodná už od 2 mesiacov dieťatka do (rovnako) približne 1 a pol roka. Od First Size sa teda líši typom ramenných popruhov, chýba mu možnosť zapnutia popruhov pod zadoček bábätka na bedrový pás, no pribudlo tu praktické vrchné doťahovanie ramenných popruhov, ktoré určite oceníte pri dojčení alebo nosení na chrbáte.

Moyo Maxi Size - nosič použiteľný od veľkosti oblečenia dieťatka 74 (cca 7 mesiacov) do 110 (4 roky)

Šírka opierky: medzi nožičkami 22 - 50cm, vrch 46 cm

Výška opierky: boky 33 - 41 cm, stred 53 cm

Poďme na väčší nosič - Moyo Classa/Cross Maxi size, v ktorom svojho drobca ponosíte od konfekčnej veľkosti 74 až do veľkosti 104. Odporúčaný je síce až do konfekcie 110, my sme sa však po testovaní obe zhodli, že hraničnou veľkosťou by za nás bola práve 104. Tento väčší nosič sa stal jednoznačne mojím favoritom a prisámvačku som sa pohrávala s myšlienkou, že ho u nás hneď po testovaní zožerie pes, (ktorého nemáme) len aby som nosič nemusela vrátiť:-)

Plynulú reguláciu šírky ma riešenú rovnako ako jeho menší nosičový bratček, teraz si však túto novinku vezmime pod drobnohľad:

Na reguláciu šírky medzi kolienkami dieťatka je tu, ako už bolo spomenuté, využitá takmer celá vnútorná plocha polstrovania bedrového pásu, čo je jednak veľmi jednoduché, nekomplikované a doslova "user friendly" riešenie, tiež môžete nosič nastaviť na milimeter presne podľa roznoženia konkrétneho bábätka (čo je často kameňom úrazu hlavne pri novorodenčekoch). Nastavenie šírky takto drží bez pohnutia ako pribité a samovoľne sa pri nosení nemení. Ohromnou výhodou takéhoto nastavenia šírky je aj fakt, že s ním nosenček absolútne neprichádza do styku, ako je tomu napríklad pri sťahovaní na šnúrku. Suchý zips je aj takto z vnútornej stany bedráku dostatočne príjemný a nedráždivý, na oblečení nie je cítiť takmer žiaden rozdiel medzi týmto riešením a klasickým celošatkovým bedrákom.

Apropo, bedrový pás. Hoci na prvý pohľad by sa vám mohlo zdať, že práve ten zostal pôvodný (a rokmi overený), opak je pravdou. Moyo prichádza aj tu s novinkou - anatomickým bedrovým pásom.

Zmena nastala ako v pevnosti, tak aj v tvare. Pevný bedrový pás zabezpečí dostatočnú oporu a rozloženie váhy aj ťažšieho dieťatka a tým do značnej miery odbremení ramená nosiaceho. Vďaka hustému šikmému prešívaniu sa zase dokonale prispôsobí a neláme sa.

Oblúkovito vykrojený tvar bedrového pásu bol navrhnutý tak, aby vyhovoval každej postave. Po jeho zapnutí vznikne pevnejšie obopnutie v hornej časti a spodný okraj je pred vložením dieťatka do nosiča mierne voľný a netlačí do bedier. Po vložení dieťatka do nosiča však bedrový pás krásne "dosadne" na telo nosiaceho (v závislosti od váhy dieťatka) a váha nosenčeka sa rozloží po celej ploche bedráku a rovnomerne ho zaťaží.

Samozrejme tak ako pri každom nosiči platí, že bedrový pás musí byť umiestnený v správnej výške a dostatočne pevne dotiahnutý po celom obvode. Pod utiahnutý bedrák by ste mali vložiť maximálne svoju vystretú dlaň :-)

Tak, ako sme už doslova a dopísmena rozmaznané kvalitným a premysleným strihom nosičov Moyo, sedí aj novší strih nosiacemu ale hlavne nosenčekovi priam dokonale! Bez preháňania priznávam, že mojej (už nenosiacej sa) najmladšej 2-ročnici sa z nosiča von nechcelo. A mne sa kvôli dokonalému pohodlíčku zase nechcelo zložiť ju dole. Testovanie sme si náležite užili a nosič u nás dokonca pobudol o týždeň dlhšie ako mal kvôli extrémne ťažkému lúčeniu:-)

Zabŕdneme aj do detailov a s nadšením pochválime krásny, prehľadný, vizuálne premakaný a informáciami nabitý návod na použitie nosiča, ktorý vám uľahčí dokonalé zžitie sa s vaším novým Moyo nosičom:-)

V neposlednom rade sme slintali nad nádherným dizajnom nových nosičov, ktoré sú ušité z Moyo šatiek! Prvým predstaveným vzorom je zafírovo modro-biely Village v originálnom dizajne, ktorý v sebe okrem prvkov slovenského folklóru nesie aj nefalšovaný Moyo rukopis. Šatka je okrem svojej univerzálnosti (mäkká pre nosenie drobčekov a dostatočne nosná aj pre veľkáčov) proste ako stvorená pre nosič, či už svojou gramážou 280g/m2 ale aj krásnym vzorom, ktorý aj na nosiči dokáže dokonale vyniknúť.

A s novými nosičmi a nádhernými šatkami prišlo aj nové logo. Je možno o trošku menej výrazné - hlavne umiestnením na boku nosiča namiesto stredu opierky, no o to viac nechá vyniknúť dizajnu šatky aj strihu samotného nosiča, pôsobí veľmi sviežo s je určite osobnejšie (srdiečkóóó:-)

Okrem toho, že si nový Moyo nosič vieme predstaviť aj v XXL verzii (po ktorej by sme obe okamžite a bez zaváhania chňapli:-)) už naozaj nemáme novinkám z dielne Moyo čo vytknúť. Ja osobne sa hlboko sa skláňam pred inovatívnymi riešeniami, ktoré Barborka z Moyo vymyslela aj úspešne uviedla do praxe a nosičom obe predpovedáme skvelú budúcnosť a veľkú obľubu!

Úžasným dievčatám z Moyo srdečne ďakujeme za možnosť testovania ich noviniek aj doterajšiu spoluprácu a inšpiráciu.

Všetky ďalšie informácie ako aj nádherné fotky Moyo nosičov nájdete na oficiálnej stránke výrobcu www.moyobaby.com.

Ponuku hotových nosičov na sklade nájdete na rovnakej stránke cez nasledovný link, alebo si tiež priamo cez stránku môžete objednať nosič v dizajne presne podľa vašich predstáv.

Moyo nosiče spĺňajú európsku normu kvality EN 13209-2: 2016 pre nevystužené nosidlá a v testoch proti mechanickému, chemickému a tepelnému poškodeniu prešli s vynikajúcimi výsledkami.