MoniLu UNI - jeden nosič na celé nosiace obdobie?

Rozmýšľali sme, čo najviac vystihuje tento skvelý nosič. Ako vám ho čo najlepšie priblížiť, čím ho pre vás spraviť ľahko zapamätateľný... Nakoniec sme pre vylúštenie tejto záhady nemuseli chodiť vôbec ďaleko. Je to totiž práve UNIverzálnosť, ktorá z tohoto nosiča robí nielen výnimočný produkt na trhu ale dokonca aj člena rodiny. Lebo naozaj dobrý nosič si obľúbite, stane sa vašim skvelým a nenahraditeľným pomocníkom, bez ktorého si skrátka nebudete vedieť a ani nebudete chcieť predstaviť svoj deň...

Ale poďte sa pekne poporiadku s nami presvedčiť, prečo je práve MoniLu UNI najobľúbenejším nosičom z ponuky českého výrobcu.

MoniLu UNI je celoprackový ergonomický nosič s plynule nastaviteľnou šírkou aj výškou chrbtovej opierky, patrí teda medzi nosiče rastúce. Je výrobcom odporúčaný pre deti od 2 mesiacov (5 kg, 55 cm) až do cca 2,5-3 rokov (90 cm, max 20 kg). Môžete ho teda využiť od malého bábätka a potom (okrem spomenutých prvých pár mesiacov) už celé nosiace obdobie. (Na fotke je takmer 5-mesačná Eluška s konfekčnou veľkosťou 68)

Naše odporúčanie pre tento nosič je máličko odlišné, vychádza z našich vlastných skúseností pri nosení v tomto konkrétnom type nosiča a je tiež vypilované desiatkami poradenstiev. My v tomto nosiči odporúčame začať nosiť až dieťatko, ktoré už samostatne drží hlavičku, čiže vo veku približne 3 mesiace. Čo sa týka hornej hranice využiteľnosti nosiča, tu plne súhlasíme a dodávame, že ho na krátke alebo núdzové ponosenia ešte pohodlne využijete aj dlhšie, keď už síce látka chrbtovej opierky nesiaha šírkou od kolienka po kolienko ani výškou po záhlavie nosenca. Ako dôkazový materiál prikladáme fotku 4-ročnej škôlkarky s konfekčnou veľkosťou 104/110.

Nosič je ušitý zo šatky, čím je zaručený dokonalý komfort pre nosenčeka, o komfort nosiaceho sa postará veľmi pohodlný bedrový pás a príjemne polstrované ramenné popruhy.

Čo sa bedrového pásu týka, je pevný, no nie je nepríjemne tvrdý, za nás je výborne zvolenou zlatou strednou cestou medzi tvrdým (ktorý síce výborne "odoberie" váhu nosenčeka na spodnú časť nášho tela ale nemusí vyhovovať každému) a mäkkým bedrákom (ktorý zase sedí takmer každému, no od váhy ťažkého nosenca už nedokáže naše telo dostatočne odbremeniť). Väčšine ľudí práve takýto typ bedrového pásu vyhovuje pri malom bábätku aj pri veľkáčovi.

Bezpečnosť je na prvom mieste. Nosiče MoniLu sú vybavené trojitým systémom na bedrovom páse - zacvaknutie spony, bezpečnostná gumička, zámok na spone. Odporúčame používať všetky spomenuté zabezpečenia.

Ramenné popruhy sú znova výborne a univerzálne vymyslené a premyslené - nielen že sú polstrované tak akurát (aby vyhovovali každému), dajú sa krížiť (aby vyhovovali naozaj každému:-), tvarom sú rovné a ich polstrovanie je dostatočne dlhé a na druhej strane aj dostatočne utiahnuteľné, aby sedeli aj štíhlym mamičkám aj ramenatým tatinom. U nás v iCarry je tento nosič tutovka, ak k nám prídu rodičia s niekoľkomesačným bábom, ktorí chcú kupovať len jeden spoločný nosič, ktorý si budú často striedať.

Apropo, striedanie si nosiča medzi sebou nie je pri MoniLu UNI absolútne žiaden problém. Nastavenie nosiča je jednoduché, intuitívne a všetko ide ako po masle. Aj vďaka skvelým prackám si nosič nastavíte za pochodu, nemusíte si pri doťahovaní vykĺbiť ruku alebo si nosič prednastaviť ešte pred samotným nosením! A dáte ho pekne vysoko aj na chrbát.

Nastavenie nosiča pre nosenčeka je tiež veľmi jednoduché. Šírku (od 24cm až so 43cm) medzi kolienkami nastavíte posunutím spodnej časti nosiča po pásoch suchého zipsu, ktorý je na vnútornej strane bedráku. A tú časť zipsu, ktorú nevyužívate, môžete zakryť extra pásikmi šatkoviny - tzv. krytkami. Elegantné aj nanajvýš praktické riešenie.

Výška chrbtovej opierky (od 36cm do 45cm) a aj dĺžka popruhov vo vrchnej časti sa nastavuje stiahnutím/povolením pásoviny cez plastovú sponu.

Kapucka je prišitá napevno, upevňuje sa klasicky na posuvné háčiky na ramenných popruhoch. Dá sa aj prakticky zrolovať. Samozrejmosťou je aj výškovo nastaviteľná hrudná spona, ktorej (za nás) k dokonalosti chýba možnosť ešte užšieho utiahnutia.

No a na záver si dovolíme citovať zo stránky MoniLu, kde len tak mimochodom nájdete dokonalé PDF návody a videonávody ako nosič nastaviť, ako v ňom nosiť v rôznych polohách, ako ho zložiť ale aj najčastejšie chyby, s ktorými sa pri nosení (nielen v tomto nosiči) môžete potýkať:

Hľadáte nosič, v ktorom budete môcť nosit svoje malé bábätko už teraz a zároveň by ste boli radi, aby vydržal čo najdlhšie? Máte malé bábo a zároveň staršie batoľa, ktoré už samostatne chodí, občas ho bolia nožičky a potrebuje ponosiť? Potom je rastúci nosič MoniLu UNI to pravé pre vás a vašich najmenších.

A my súhlasíme na sto percent a dodávame, že aj pre tých väčších... :-D