Lenka 4ever - pohodlie pri nosení zaručené

06/01/2020

Veľmi nás teší váš záujem o slovenské nosiče a nezriedka sa stretávame s požiadavkou pri výbere nosiča podporiť práve slovenských výrobcov. Preto sme si pre vás prichystali ďalšiu recenziu skvelého a univerzálneho rastúceho nosiča z našej rodnej hrudy. Reč bude o celoprackovom nosiči od firmy Belenka - Lenka 4ever.

Koncom zimy 2018 som mala tú česť medzi prvými testovať takmer finálnu aj finálnu verziu tohoto nosiča, moju staršiu recenziu nájdete na mojom osobnom blogu Fullbucklemama.

Čas a s ním aj nemalé množstvo poradenstiev preverilo kvality tohoto nosiča aj naše sympatie k nemu a tak sme sa v iCarry rozhodli spracovať pre vás informácie o tomto rastúcom nosiči tentokrát o kus objektívnejšie, riadiac sa (v nosiacom svete) starým známym "každému môže sadnúť a vyhovovať niečo iné"...

Lenka 4ever je rastúci celoprackový nosič, vhodný aj odporúčaný od konfekčnej veľkosti dieťatka 62/68 až do veľkosti 98.

Šírka chrbtovej opierky je plynule nastaviteľná šnúrkou a výška chrbtovej opierky pásovinou cez plastové spony. Na vrchnej časti opierky je pevne prišitá kapucka, ktorá sa dá pre menšie bábätká zrolovať pre extra podporu záhlavia a pre väčšie slúži hlavne pri spánku na fixáciu hlavičky.

Zaujímavou vychytávkou tohoto nosiča je aj poloelastické istenie záhlavia nosenčeka, ktoré sa nachádza vo vrchnej časti chrbtovej opierky a upevňuje sa po stranách na plastové háčiky na začiatku ramenných popruhov. Aj keď by touto možnosťou istenia hlavičky nosič podľa vekového odporúčania už nemusel disponovať, je naozaj príjemným bonusom umožňujúcim využívať Lenka 4ever pre bábätká, ktoré ešte síce hlavičku nedržia s dokonalou istotou, ale veľkosťou aj váhou už potrebujú nosič väčší ako novorodenecký.

Bedrový pás je mäkký, patrí k mierne širším a je dva krát horizontálne prešitý. Výhodou takéhoto bedráku je jeho univerzálnosť - skutočne sedí každej postave nosiaceho, nikde netlačí a neomína, no mínusom môže byť menšia podpora/opora pre panvovú oblasť nosiaceho a menšie odvádzanie váhy nosenca hlavne u detičiek nad cca 12 kilogramov z pliec nosiaceho (to samozrejme presnejšie závisí od subjektívnych pocitov a stavu konkrétneho nosiaceho).

Na bedrovom páse sa nachádza praktická kapsička, ktorú môžete využívať hlavne pri malých bábätkách.

Naším obľúbeným prvkom na tomto nosiči sú ramenné popruhy, ktoré sú na výber v dvoch prevedeniach. Buď ergonomické - zaoblené do poloblúka, polstrované skôr do šírky - alebo široké šatkové určené primárne na kríženie no s možnosťou nosenia aj rovno.

Prvé spomenuté veľmi príjemne kopírujú chrbát nosiaceho a kvôli svojmu tvaru neponúkajú možnosť kríženia, absenciou plnohodnotnej pracky pod rukami nosiaceho však nič nikde nezavadzia a netlačí a nastavujú aj doťahujú sa úplne jednoducho.

Široké "šatkové" popruhy zase ponúkajú pri nosení vysoký komfort vďaka rozloženiu váhy dieťatka na vrchnú časť chrbta nosiaceho a sú častou voľbou rodičov s oslabeným či citlivým chrbátom a ramenami ako aj nosiacich mamičiek, ktorých chrbát je "rozmaznaný šatkou":-)

Vďaka vrchnému doťahovaniu u oboch typov popruhov je aj nosenie na chrbáte veľmi pohodlné a praktické. V prípade, že plánujete takto nosiť práve v Lenka 4ever, ergonomické popruhy vám umožnia dostať dieťatko trochu vyššie a môžu byť pri nosení na chrbte pohodlnejšie. Nosenie na chrbte je možné aj pri druhom type popruhov - široké popruhy sa pri nosení na chrbte zahnú tak, aby nepolstrovaná časť bola pod polstrovanou a zaistia sa navlečením a zapnutím hrudnej spony a pri príležitostnom nosení v tejto pozícii tak určite poslúžia výborne. Pri častom nosení na chrbte však odporúčame brať do úvahy, že pre dlhšie polstrovanie (kvôli kríženiu) nie je možné ich stiahnuť až do takej miery ako tie ergonomické, čiže dieťatko je trošku nižšie a taktiež sú slabšie polstrované.

Úplne najradšej nosič Lenka 4ever vyberáme a odporúčame pre 2 - 4 mesačné bábätká, ktoré sa nosia ešte skutočne intenzívne a často a rodičia potrebujú nosič nastaviteľný a prestaviteľný jednoducho, rýchlo a intuitívne a tiež aj pre nosenčekov, ktorí už vyrástli z mäkkučkých novorodeneckých nosičov a ich mamičky chcú nosiť v niečom podobne mäkkom, príjemnom a pohodlnom.

Takže na záver naše zhrnutie: Lenka 4ever je pohodlný a kvalitný nosič s nanajvýš rozumne aj prakticky zvoleným rozsahom veľkosti pre nosenčeka aj variabilitou pre nosiaceho. Veľkým plusom je jednoduché nastavovanie nosiča jednak pre dieťatko, ako aj pre rodiča a možnosť výberu popruhov. Mínusom môže byť pre nosenie ťažších detičiek a vysoké nosenie na chrbáte práve mäkký bedrový pás.

Ak však hľadáte jeden univerzálny nosič, ktorý vám na nosenie poslúži hneď po prechode z nosenia výlučne v šatke (cca od 3-4 mesiacov veku bábätka) až do veku a konfekčnej veľkosti skúseného chodca, nosič Lenka 4ever je skvelý výber!