Ako sa pri nosení v lete neuvariť alebo sieťkové (mesh) nosiče a iné letné (nosiace) záležitosti...

Keď sa teplota vzduchu šplhá do výšok, ktoré pre úspešné prežitie dňa vyžadujú zapnutú klímu alebo aspoň dokorán otvorenú mrazničku (nie, to druhé prosím neskúšajte, asi by vás následne mrazilo aj pri účte za elektrinu :-D) začne vačšina nosiacej verejnosti riešiť práve letné nosenie a všetky veci s ním spojené. Von sa totiž chodiť musí aj v tomto ohromnom teple, na dovolenky sa chodiť musí teda vlastne CHCE (a dokonca do ešte väčšieho tepla) a tak vám práve v tomto článku ponúkame niekoľko tipov, ako leto s nosenčekom zvládnuť o niečo pohodovejšie.

Najskôr zopár všeobecných rád, ktoré využijete pri nosení v čomkoľvek, napríklad aj len na rukách (to ale robiť nemusíte, lebo už poznáte nás - iCarry - expertov na ergonomické nosenie ;-))

  • V lete je dobré obliekať nosenčekovi oblečenie z prírodných materiálov (bavlna, bambus, ľan, tenké merino...), skvelú službu vám v horúcich dňoch obom urobí oblečenie funkčné.
  • Dieťatko môžete nosiť aj len v plienke (bezplienkáči bez :-)) a vložiť medzi seba bavlnenú plienku, ktorá nasaje pot.
  • Nezabúdajte na časti telíčka, ktoré nie sú chránené oblečením či nosičom (hlavička, ručičky a nožičky) a treba ich dostatočne ochrániť pred slnkom, či už mechanicky (čiapka so šiltom, klobúčik) alebo vhodným krémom/olejčekom na pokožku s ochranným faktorom.
  • Pitný režim je (nielen) letné MUST. Ak sa staráte aj o výrobu nápoja pre vášho nosenčeka (mliečko), nezabúdajte piť (vodu) za dvoch!
  • Pokiaľ nemusíte, nechoďte na priame slnko v najteplejšom čase dňa (medzi 11-15 hod.), ak však musíte, vyhľadávajte tieň a častejšie práve v tieni oddychujte (a dopĺňajte tekutiny), vyhýbajte sa tiež neklimatizovaným dopravným prostriedkom.
  • Potením sa naše telo síce ochladzuje, no nikomu nie je príjemne v mokrom oblečení. Vezmite si so sebou náhradné oblečenie pre seba aj drobca.
  • Dôležité je, aby ste sa cítili príjemne aj vy, ste totiž svojmu nosenčekovi termoregulátorom (vaše telo dokáže pri nosení odvádzať nadbytočné teplo z detského telíčka a takto ho ochladzovať), takže ľahké letné šaty, sukňa či kraťase a plavkový top, klobúk na hlavu, do ruky zmrzka (alebo slnečník) a ide sa ...

Samotný nosič je už len svojou konštrukciou skvelou voľbou na horúce dni (voľné boky nosiča, chrbtová opierka zvyčajne z dvoch vrstiev bavlny/šatkoviny), ak ale hľadáte niečo špeciálne na leto, existujú aj "letné" vetracie verzie nosičov, ktoré majú v chrbtovej opierke všitú sieťku alebo riedko tkanú textíliu, takže dieťatko sa v nosiči toľko nepotí a nezohrieva.

Tieto nosiče nie sú len vyslovene letnou záležitosťou, aj keď v chladnom počasí sa pri nich už nedá rátať s tepelnou ochranou chrbátika nosenca a musíme mu obliecť jednu vrstvu oblečenia navyše. Niektoré sú však vymyslené naozaj dôvtipne a sieťkový panel sa u nich dá prekryť extra látkovým či šatkovým "krytom".

Sieťkové verzie nosičov sú dokonalou voľbou na letnú dovolenku, či už sa chystáte k moru alebo na túry do hôr. Každým rokom sa ich počet na trhu rozrastá, tento rok sú už dostupné aj pre tie najmenšie bábätká. Nejedná sa síce o vylepšenie, bez ktorého by ste leto neprežili, zážitok a hlavne pôžitok z letného nosenia, komfort pre nosiaceho aj nosenčeka však jednoznačne zvyšujú. Máme to odskúšané ;-)

Letné nosiče nájdete napríklad v ponuke značiek Ergobaby, Tula a Be Lenka. 

Prajeme vám krásne slnečné leto!