Ako sa obliecť pri nosení detí v chladnom počasí

Nosenie, keď sa ochladí

Kým je vonku príjemne teplo, nosenie je náramne jednoduché. Bábo šup do šatky či nosiča, obuť sa, ísť von. Veľmi praktické.
No teplé dni sa chýlia ku koncu a s ochladením prichádza otázka, ako obliekať dieťa a seba, keď nosíme v chladnejšom počasí. Našťastie je to tiež jednoduché.

Zásada č. 1: teplé vrstvy si obliekame spoločne

Kým je bábätko malé a nie je aktívne chodiace, najistejšie zabezpečíme sebe aj jemu komfort tak, že ostávame stále v maximálnom kontakte. Nejde iba o to, aby nám nebolo teplo či zima, ale aj o blízkosť, dotyk, komunikáciu či mliečko. Čím je dieťatko menšie, tým viac kontakt potrebuje a profituje z neho. Aj keď v našich končinách sa ešte stále traduje obliekanie detí až príliš teplo, snažíme sa to neprehnať. Medzi seba dávame čo najmenej vrstiev a všetky vrstvy navyše si obliekame spoločne. To znamená, že bábätko ide do šatky alebo nosiča v tom, čo má na sebe doma, v podstate v môže byť v jednej vrstve oblečenia. Snažíme sa vyhnúť overalom a dupačkám s uzavretými chodidlami, alebo obliekame voľnejšie, aspoň o dve čísla väčšie, aby pri nosení oblečenie neťahalo nepríjemne nožičky. Ideálnou kombináciou sú tepláčiky či legíny s ponožkami alebo podkolienkami, prípadne pančušky, ktoré sa prispôsobia a nevyvíjajú tlak na chodidlo, ktorý by mohol spôsobiť nespokojnosť u dieťatka.

Veľmi praktickým kúskom do šatníka sú overaly bez noziciek. Také má v ponuke napríklad slovenská značka nosičov a šatiek Rischino. Sú šité tak, aby nemali žiadne nadbytočné švy, pri nosení sa tak nekrčili a dieťatko nikde netlačili. Sú oblečené expresne, sú prijemne mäkké a vďaka originálnej šatkovinovej aplikácií aj nepriehľadne krásne:) K overalu patrí aj ladiaca zaväzovacia čiapočka.


Obľúbenou voľbou sú funkčné materiály. Na jesenné a zimné obdobie sú populárne najmä teplejšie verzie Outlastu - funkčné termooblečenie vhodné aj pre alergikov alebo oblečenie z merina. Niektoré detičky môžu byť na merino citlivé, najmä ekzematici, či detičky s citlivou pokožkou je fajn, ak máte možnosť si to odskúšať. Výhodou funkčného oblečenia je, že dieťatku pomáha s termoreguláciou, zabraňuje prehriatiu, odvádza teplo, keď sa dieťatko potí a udržuje ho v suchu a naopak zahrieva, keď je chladno. Funkčný materiál najlepšie funguje priamo na tele, teda ako prvá vrstva na koži dieťatka.


Dieťatku zatepľujeme hlavu, krk a nožičky

Nosiaca pomôcka, šatka, či nosič taktiež tvorí jednu, dve alebo dokonca tri vrstvy cez dieťatko. Oblečieme teda viac to, čo trčí z nosiča či šatky von - zateplovať budeme hlavičku, krk a nožičky. Nôžky ocenia teplé papučky, pre prípad zmeny teploty sa môžu hodiť aj návleky na nožičky, ktoré môžeme bábätku obliecť alebo vyzliecť bez toho, aby sme ho zo seba zložili. Na hlavu a krk je ideálna kukla, ktorá neraz zakryje bábätku aj hrudník a navyše malí neposedníci si ju len tak nedajú dolu. Môže ale stačiť aj čiapočka a nákrčník. Kto chce pridať extra vrstvu pre chrbátik a ručičky (najmä ak si dieťa zvykne vyťahovať ruky von), oblečie ešte bábätku sveter či mikinu, ktoré prípadne nechá rozopnuté.

Oblečenie pre rodiča

Teraz si spolu oblečieme toľko teplejších vrstiev, koľko si počasie vyžaduje. Dieťatko na tele je však taký malý radiátor, preto sa môže stať, že ich bude menej, než sme zvyknutí. Kto je nenáročný, zvolí väčší sveter, väčšiu bundu, väčšiu mikinu, hlavne kým je bábätko malé, alebo si nechá urobiť rozširujúcu vsadku k svojej bežnej bunde. Väčší komfort aj eleganciu vie zabezpečiť špeciálne oblečenie na nosenie, ktoré obsahuje odnímateľnú vsadku pre bäbätko. Na výber máme nosiace mikiny a bundy, kabáty aj tenké vetrovky, či dokonca pršiplášte. Sú k dispozícii v rozmanitých štýloch, od športových po vyslovene elegantné a existujú aj v pánskych verziách, aby mohli nosiť aj ockovia.

Väčšinou všetky tieto druhy oblečenia majú zips aj na chrbte, aby sa pod nimi dalo nosiť dieťa aj vzadu (je viacero spôsobov, ako si vtedy bundu obliecť, nie je to nič zložité). Niektoré modely majú pre nosiace mamičky všelijaké vychytávky, napríklad diely na prekrytie krku a dekoltu či nákrčníky, pretože táto časť tela by inak bola pri nosení odkrytá. Našim obľúbeným doplnkom sú nakrčníky pre rodičov od značky Adelay, zakryjú vašu hruď pri nosení, pričom bábätko si môže na Vás príjemne zložiť hlávku a netlačí ho žiaden zips, nehrozí ani, že sa zamotá do šálu.

Ak by sme Vám mali odporučiť jeden špeciálny nosiaci kus odevu, bude to softshellová bunda. Využije sa po celý rok, celé obdobie nosenie od malého bábätka až po veľké dieťa. V prípade, že má dve vsadky, môžeme v nej nosiť aj dve deti naraz. V zime si dáme pod ňu sveter či mikinu, využije sa naplno aj pri turistike a dá sa samozrejme nosiť aj bez dietaťa. Na spoločné obliekanie na nosič či šatku sú praktické a elegantné aj zavinovacie svetre, využiť sa dá aj všeličo iné. Fantázii a tvorivosti sa medze nekladú, na svoje si prídu pončá, šály, nákrčníky,... kto chce a vie, tak si niečo aj ušije, uháčkuje, či upletie, alebo sa obráti na niektorého z mnohých handmade tvorcov či prekutrá skrine, obchody, bazáriky a secondhandy.

Na zimu sú obľúbené zimné bundy na nosenie. Hoc ich využitie je sezónnejšie ako je to pri softshellovej bunde, ak nosíte naozaj aktívne, tak zimnú bundu odporúčame všetkými desiatimi. Keďže obliekanie nie je práve obľúbenou činnosťou bábätiek, teplejšou bundou ušetríte sebe i dieťatku kopec nepríjemných chvíľ - dieťatku stačí oblečenie ako doma, zateplíte hlavičku a nožičky, šup na Vás bundu a ide sa von:) Je to tiež jednoduchšie pri prechodoch dovnútra a opäť von - pri návštevách, nákupoch, či cestovaní.

Našimi najobľúbenejšími boli teplučké softshellové parky s baránkom od Angel Wings, populárne teplučké bundy od Diva Milano a tiež hit sezóny - dámske bundy Wallaby a pánske bundy Bandicoot.

Univerzálne riešenie - zatepľovacia ochranná kapsa

Inou možnosťou je použitie kapsy na nosenie, pod ktorú schováme bábätko. To sa do nej zmestí aj s nôžkami, ktoré ostanú pekne v teple. Upevníme si ju na telo a potom si oblečieme svoju bundu, ktorá musí ostať rozopnutá, prípadne pri dlhšej bunde ju vieme zapnúť na spodku. Toto je síce menej praktické, ale kapsa má iné výhody. Je skladná, môže si ju obliecť ktokoľvek, napríklad aj otecko a je teda častou voľnou v rodinách, kde nosia aktívne obaja rodičia, a má mnoho ďalších využití. Počítajte so mnou: Chráni bábätko pred dažďom ako pršiplášť; mnohé majú odopínaciu vrstvu vo vnútri (toto platí napríklad pre kapsy Angel Wings), ktorá sa dá použiť ako deka - s touto vrstvou je kapsa vhodná v zime a bez nej v chladné dni po celý zvyšok roka; možno ňou prikryť bábätko v autosedačke; môžeme ju použiť ako nánožník na kočík aj ako podložku na zem, ak si potrebujeme bábätko položiť...

Takto sa s bábätkom schováme do spoločného oblečenia podľa nášho uváženia. Ak sme dodržali zásadu, že medzi nami a bábätkom je čo najmenej vrstiev, potom si môžeme byť istí, že ak sa cítime pri nosení pohodlne, nie je nám teplo ani zima, rovnako sa cíti aj bábätko. Môžeme si pre istotu skontrolovať, či nemá studené nožičky.

Nosenie väčších detí

Keď bábätko vyrastie a začne aktívne chodiť, zmenia sa väčšinou naše potreby, čo sa týka nosenia. Možno sa bude naďalej chcieť nosiť pod bundou, ale možno bude vonku chcieť chodiť po vlastných alebo chvíľku sa nosiť a chvíľku ísť alebo bude chcieť striedať kočík, nosenie a chodenie. Vtedy sa obliekame každý zvlášť a dieťatko nosíme na svojom oblečení. Nemusí byť úplne jednoduché uviazať si na bundu šatku. Môže sa preto stať, že nám lepšie bude vyhovovať nosič, onbuhimo alebo ring sling, ktorý možeme nosiť pripravený na sebe.

Ak Vám môžeme byť pri výbere akokoľvek nápomocné, píšte, volajte:)