Zákaznícka podpora:info@icarry.sk

Ako sa obliecť pri nosení detí v chladnom počasí

Nosenie, keď sa ochladí

Kým je vonku príjemne teplo, nosenie je náramne jednoduché. Bábo šup do šatky či nosiča, obuť sa, ísť von. Veľmi praktické.
No teplé dni sa chýlia ku koncu a s ochladením prichádza otázka, ako obliekať dieťa a seba, keď nosíme v chladnejšom počasí. Našťastie je to tiež jednoduché.

Zásada č. 1: teplé vrstvy si obliekame spoločne

Kým je bábätko malé a nie je aktívne chodiace, najistejšie zabezpečíme sebe aj jemu komfort tak, že ostávame stále v maximálnom kontakte. Nejde iba o to, aby nám nebolo teplo či zima, ale aj o blízkosť, dotyk, komunikáciu či mliečko. Čím je dieťatko menšie, tým viac kontakt potrebuje a profituje z neho. Aj keď v našich končinách sa ešte stále traduje obliekanie detí až príliš teplo, snažíme sa to neprehnať. Medzi seba dávame čo najmenej vrstiev a všetky vrstvy navyše si obliekame spoločne. To znamená, že bábätko ide do šatky alebo nosiča v tom, čo má na sebe doma, v podstate v môže byť v jednej vrstve oblečenia. Snažíme sa vyhnúť overalom a dupačkám s uzavretými chodidlami, alebo obliekame voľnejšie, aspoň o dve čísla väčšie, aby pri nosení oblečenie neťahalo nepríjemne nožičky.

Dieťatku zatepľujeme hlavu, krk a nožičky

Ak chceme, môžeme zvoliť funkčné materiály, ktoré pomôžu, aby sa dieťatko neprehrievalo, neprepotilo, ale ani mu nebola zima. Napríklad body a tepláčiky z merina. Šikovná kombinácia sú aj pančuškové legíny a podkolienky - môžeme si byť istí, že sa oblečenie nevyhrnie a nožičky neostanú holé. Oblečieme viac to, čo trčí z nosiča či šatky von, zateplovať teda budeme hlavičku, krk a nožičky. Nôžky ocenia teplé papučky, pre prípad zmeny teploty sa môžu hodiť aj návleky na nožičky, ktoré môžeme bábätku obliecť alebo vyzliecť bez toho, aby sme ho zo seba zložili. Na hlavu a krk je ideálna kukla, ktorá neraz zakryje bábätku aj hrudník a navyše malí neposedníci si ju len tak nedajú dolu. Môže ale stačiť aj čiapočka a nákrčník. Kto chce pridať extra vrstvu pre chrbátik a ručičky (najmä ak si dieťa zvykne vyťahovať ruky von), oblečie ešte bábätku sveter či mikinu, ktoré prípadne nechá rozopnuté. Bábätko bude ďalej v jednej vrstve nosiča alebo jednej až troch vrstvách šatky, podľa uváženia.

Oblečenie pre rodiča

Teraz si spolu oblečieme toľko teplejších vrstiev, koľko si počasie vyžaduje. Dieťatko na tele je však taký malý radiátor, preto sa môže stať, že ich bude menej, než sme zvyknutí. Kto je nenáročný, zvolí väčší sveter, väčšiu bundu, väčšiu mikinu, hlavne kým je bábätko malé, alebo si nechá urobiť rozširujúcu vsadku k svojej bežnej bunde. Väčší komfort aj eleganciu vie zabezpečiť špeciálne oblečenie na nosenie, ktoré obsahuje odnímateľnú vsadku pre bäbätko. Na výber máme nosiace mikiny a bundy, kabáty aj tenké vetrovky, či dokonca pršiplášte. Sú k dispozícii v rozmanitých štýloch, od športových po vyslovene elegantné a existujú aj v pánskych verziách, aby mohli nosiť aj ockovia.

Existujú aj sady, kde si mikinu a bundu vieme podľa potreby pripnúť k sebe a nosiť ako zimnú verziu, alebo použiť každé samostatne. Väčšinou všetky tieto druhy oblečenia majú zips aj na chrbte, aby sa pod nimi dalo nosiť dieťa aj vzadu (je viacero spôsobov, ako si vtedy bundu obliecť, nie je to nič zložité). Niektoré modely majú pre nosiace mamičky všelijaké vychytávky, napríklad diely na prekrytie krku a dekoltu či nákrčníky, pretože táto časť tela by inak bola pri nosení odkrytá. Mojím obľúbeným prvkom sú otvory na dojčenie, vďaka ktorým netreba rozopínať vsadku, ale stačí prestrčiť ruku dovnútra. Tieto majú napríklad flísové mikiny a softshellové bundy od Agnes.

Ak by som mala odporučiť jeden špeciálny nosiaci kus odevu, bude to softshellová bunda. Využije sa po celý rok, celé obdobie nosenie od malého bábätka až po veľké dieťa. V prípade, že má dve vsadky, môžeme v nej nosiť aj dve deti naraz. V zime si dáme pod ňu sveter či mikinu, využije sa naplno aj pri turistike a dá sa samozrejme nosiť aj bez dietaťa. Na spoločné obliekanie na nosič či šatku sú praktické a elegantné aj zavinovacie svetre, využiť sa dá aj všeličo iné. Takéto svetre má napríklad Angel wings. Fantázii a tvorivosti sa medze nekladú, na svoje si prídu pončá, šály, nákrčníky,... kto chce a vie, tak si niečo aj ušije, uháčkuje, či upletie, alebo sa obráti na niektorého z mnohých handmade tvorcov či prekutrá skrine, obchody, bazáriky a secondhandy.

Univerzálne riešenie - zatepľovacia ochranná kapsa

Inou možnosťou je použitie kapsy na nosenie, pod ktorú schováme bábätko. To sa do nej zmestí aj s nôžkami, ktoré ostanú pekne v teple. Upevníme si ju na telo a potom si oblečieme svoju bundu, ktorá musí ostať rozopnutá. Toto je síce menej praktické, ale kapsa má iné výhody. Je skladná, môže si ju obliecť ktokoľvek, napríklad aj otecko, a má mnoho dalších využití. Počítajte so mnou: Chráni bábätko pred dažďom ako pršíplášť; mnohé majú odopínaciu vrstvu vo vnútri, ktorá sa dá použiť ako deka; s touto vrstvou je kapsa vhodná v zime a bez nej v chladné dni po celý zvyšok roka. možno ňou prikryť bábätko v autosedačke; môžeme ju použiť ako nánožník na kočík aj ako podložku na zem, ak si potrebujeme bábätko položiť...

Takto sa s bábätkom schováme do spoločného oblečenia podľa nášho uváženia. Ak sme dodržali zásadu, že medzi nami a bábätkom je čo najmenej vrstiev, potom si môžeme byť istí, že ak sa cítime pri nosení pohodlne, nie je nám teplo ani zima, rovnako sa cíti aj bábätko. Môžeme si pre istotu skontrolovať, či nemá studené nožičky.

Nosenie väčších detí

Keď bábätko vyrastie a začne aktívne chodiť, zmenia sa väčšinou naše potreby, čo sa týka nosenia. Možno sa bude naďalej chcieť nosiť pod bundou, ale možno bude vonku chcieť chodiť po vlastných alebo chvíľku sa nosiť a chvíľku ísť alebo bude chcieť striedať kočík, nosenie a chodenie. Vtedy sa obliekame každý zvlášť a dieťatko nosíme na svojom oblečení. Nemusí byť úplne jednoduché uviazať si na bundu šatku. Môže sa preto stať, že nám lepšie bude vyhovovať nosič, onbuhimo alebo ring sling, ktorý možeme nosiť pripravený na sebe. Aby nám dieťa neokopalo oblečenie, dajú sa využiť návleky na topánočky.

 

 V našej kamennej predajni na Záhradníckej 72 nájdete:
- flísové mikiny a softshellové bundy; dostupné aj ako sety a aj verzie pre tandem od Agnes, taktiež ich čižmičky, návleky a kukly pre detičky
- oblečenie pre nosiace maminky a tatinkov od Angel Wings a čižmičky pre nosencov
- tričká na dojčenie a štýlové teplučké mikiny na nosenie od Mamika
- tričká a šaty na dojčenie a elegantné štýlové mikiny a softshellové bundy od Little White Dandelion
- nádherné dizajnové podkolienky a legínky od MOE
- prijemné funkčné merino oblečenie pre detičky od Froggywear - body, kamašle, návleky na nožičky a čiapočky

Na e-shope nájdete značky Agnes, Angel Wings a Froggywear. Čoskoro pribudnú ďalšie do e-shopu aj predajne - tešiť sa môžete okrem iného napríklad na Adelay a Manymonths:) 
Oblečko kukajte tu: https://www.icarry.sk/oblecenie/